| anonim_4396 a întrebat:

Este imoral să vizionezi conținut explicit ca și cadru didactic/profesor?

Există vreun cadru legal pentru sancționarea acestor comportamente (în mediul privat/personal) în profesia de profesor?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
55 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Fiecare face ce vrea in mediul lui privat. Nu ti se pare exagerat sa ti se interzica sa faci ceva in viata ta privata?

| Hammurabi a răspuns:

În mediul privat ești liberă să faci orice. Dar chiar absolut orice ai chef.
Dar nu trebuie să se afle.
Pentru că, dacă se află, înseamnă că informația a ieșit din mediul privat și a ajuns publică.
Iar atunci se schimbă total povestea.

| ReddY25 a răspuns:

Acasă la tine sau oriunde în privat faci ce vrei, cum vrei și când vrei. Ești liber să te desfășorihappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Ok! Deci bine de știut, privat, super privat. La ce părinți avem în ziua de azi, nu m-ar mira să savureze o astfel de veste și să vrea să o transforme într-o știre. happy

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact. Dacă s-a aflat, nu mai e privat, e public.
Și e altceva.

| sabin89 a răspuns:

Vezi că acum, cu tehnologia asta sofisticată nu mai e nimic privat sau personal. SRI-ul știe orice. Și n-ar fi exclus să împărtășească cele știute cu direcția școlii.

| Dismally a răspuns:

Doar daca il vizionezi la scoala, acasa te poti uita la ce vrei tu happy Sa te uiti, nu sa postezi, daca postezi astfel de continut e posibil sa ai probleme big grin

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca nu o faci in clasa, lol. E viata ta, treaba ta ce faci in privat.
Desigur ca nu. La naiba, e VIATA TA. PRIVATA. De aia se cheama PRIVATA!

| Mosotti a răspuns:

Da ce ma...profu nu e si el om?! Nu e imoral deloc.
Ce, daca esti femeie, esti femeie si nu profesor. La baza esti om si femeie, si cum vor sa se uite altii vrei si tu.
Ca nu zice creieru "aaaa stai ba ca asta e profa, nuuuu nu ne atrage aia si aia", ce naiba.

Imoral este doar daca faci rau altora, atat si nimic mai mult.

In viata privata faci ce vrei, doar nu afle aia de la scoala si copiii, dar nu au cum sa afle ce faci tu in casa.
Cum sa sanctioneze ceva ce nu se stie?! Ca in mediu privat/personal nu au cum sa afle ce faci.

Asa ca baga tare! Doar sa nu stai pe telefon acolo la scoala sa te uiti la din astea sa rada colegii de tine (desi si ei fac la fel).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cui ii pasa de ceea ce faci tu in propria casa in propriul tau timp liber?

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate parintii tai, ca sunt lipsiti de educatie civica. Nu baga parintii altora alaturi de ai tai.

| mi25 a răspuns (pentru suntserios):

Mai sunt si din astia, care s-ar uita si pe gaura cheii, numai sa poata barfi.

| mi25 a răspuns:

Nu suntem pe timpul inchizitiei! Si Elena Ceausescu se uita la filme deochiate.

| Drimmero a răspuns:

Crezi ca profesorii nu fac sex sau nu se uita la filme p,, o,, r,, n,, o? Sunt oameni si ei. In fond e treaba fiecaruia ce face in spatiul privat atat timp cat nu comit ilegalitati.

| doctorandus a răspuns:

Imoral, da, conform moralei crestine. Deci daca predau la un liceu de teologie, catolic, baptist, adventist, etc. pot fi sanctionati pentru asta. Altfel nu, Romania e o tara libera.

| mi25 a răspuns (pentru doctorandus):

De ce este imoral?

| doctorandus a răspuns (pentru mi25):

Pentru ca asa zic religiile ortodoxa, catolica, baptista, adventista, etc. Alt motiv ca "asa zic ei" nu exista. Bine, trebuie specificat ca astea sunt dogmele oficiale si in cadrul acestor biserici exista o pluralitate de opinii.

| mi25 a răspuns (pentru doctorandus):

Am inteles acum. Credeam ca din punct de vedere al profesiei.
Dar stii ce cred eu despre reigii? Ce a zis Eminescu!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bubico2022):

Cam ai dreptate! laughing Copii toți fac, doar că probabil ăștia căsătoriți, profesori, fac copii și atât.

Eu întrebam mai mult de oamenii singuri și care vizionează conținut explicit, dar așa cum ați spus toți, dacă e în privat e ok, dar eu întrebam în sensul și dacă s-ar afla, dar și dacă e ok ca și moralitate.

Ideea e că, în cuplu e permis orice, dar nu știu cum ai fi privit ca profesor alone care vizionează conținut explicit și face orice dorește să facă. happy

Și da, totuși încă mă întreb de moralitate? E moral să pui mâna pe elev și pe altceva?
E moral să vizionezi conținut de genul și apoi să te duci în fața elevului să-i vorbești despre educație? Ce-i drept acum știu până și elevii ăștia, chiar și cei mai mici laughing dar mintea mea tot se întreabă. Dar evident că tot nu mă las, orice mi-aș spune, dar mai mă mustră conștiința uneori de treaba asta. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Da, păi pentru teologi, chiar e imoral.

Eu în schimb predau la copii de primară. Dar oare nu e imoral și aici? Adică tu interacționezi cu copii, pui mâna pe ei, ajutându-i să scrie happy
Clar nu sunt pedofilă și nu simt nicio atracție de altfel față de copii, ba chiar urăsc cel mai mult pedofilii. Dar mă tot întrebam asta. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Păi aia era întrebarea mea laughing
Dacă fac s*x în cuplu și cu intenția cea mai apropiată de Biblie, adică să se înmulțească și să fie gen Adam și Eva, da, mă gândesc că nu e imoral, dar eu întrebam pentru cei care au chiar fantezii, pentru cei care vizionează conținut explicit și nu privesc s*xul doar ca pe o înmulțire. laughing

Dar da, cred că toți fac în ziua de azi, deci nu mai știu, ce e imoral și ce nu. happy
Aștept să se reschimbe până și legea moralității. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mi25):

Și ce a spus Eminescu? happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mi25):

Sincer, cam toți sau majoritatea sunt așa în ziua de azi. happy Abia așteaptă să prindă profesorul cu ceva ca să-l bălăcărească prin media. Lupta de putere și bălăceala a devnit trendul lor. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Părinților, dacă te prind. happy

Evident că nu contează nimic din spațiul privat al unui profesor pentru nimeni, dar totuși avem și o conștiință laughing deși recunosc că nici a mea nu funcționează la cote maxime. laughing

Încă mă ține captivă în imoralitate. Eu una am pretenții de la mine, ori sunt profă, ori nu mai sunt. happy Dar mna, aștept să treacă și perioada cu hormoni și gata. happy

Oricum mi-am făcut și rugile la God, în cazul în care aduc în casa mea niște copii străini și chiar și pentru elevii mei, dacă vreodată mă prinde și pe mine năpasta și devin pedofilă sau mă uit la copiii mei cu alți ochi decât cei de mamă/profă în secunda 2 să-mi tragă glonțul în cap.

Chiar nu suport pedofilia și tot ce i se face unui copil, deși se spune că nu trebuie să-l judeci pe God, eu una pentru copii îl judec chiar și pe God, adică din tot ce există în Univers copilăria mi se pare cea mai pură și curată perioadă și zonă a vieții, pe care nu aș dori să o pervertească nimeni. Bă, dar nimeni. happy Și pe God îl rog, să-i judece pe toți, să facă ce vrea El, să pedepsească pe cine vrea, cum crede de cuviință, dar la copii, nu, la copii să nu se bage cu răzbunări și revanșe, oricâte ar fi făcut părinții unora. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mi25):

Crezi? laughing Pe atunci totuși nu exista por*ografia. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

God! Îți dai seama că nu aș sta pe telefon la școală cu așa ceva laughing deși cum sunt pe același cont de google, îmi e teamă uneori când pun video-proiectorul să nu apară ceva din ce nu mi-aș dori laughing aia ar fi rușinea vieții mele laughing în fond sunt o domnișoară chiar stimabilă și de casă rolling on the floor))) deci chiar ar fi penibil și nu aș vrea să-mi pierd acest statut laughing)

Și da, majoritatea sunt chiar căsătoriți chiar și cu copii, deci probabil or făcut multe. laughing) Eu cam îs singura specimen de pe acolo, dar mna, deși ei mă cred o tipă neexperimentată, nu știu ce știu eu laughing)) Bine asta cred eu, că ei cred despre mine, pentru că știu că nu-s căsătorită, dar de fapt eu nu știu ce cred ei în fond despre mine laughing) poate să creadă și că de fapt îs o bit*h care nu vrea doar pe unul, dar eu oi avea experiență, mna, nu vorbim totuși despre subiecte chiar așa, dar m-ou întrebat colegele la început de an, dacă am ceva și ba chiar o profă face "Hai, măi, chiar vreți să rămâneți fete bătrâne!" God, Lol, să leșin. laughing) Și eu care credeam că profii vorbesc în cancelarie doar de evaluări, comportamente și educație. laughing) Dar e un feeling fain oricum ar fi, să sari pârleazul și să vezi ce e de fapt de partea cealaltă a baricadei, când tu, elev fiind, credeai că profii sunt Dumnezeu. laughing)

Însă recunosc că am niște fantezii cu băile școlare și cu spațiul public. rolling on the floor)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

Păi nu aș avea ce să postez oricum laughing nici nu am cum să filmez nimic și nici nu prea mi-ar permite fizicul să fac asta happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar nu esti cu capu` sa... apara pe proiector alea! Fa ceva ca odata gresesti.
Nu ca o fata stimabila de casa nu e stimabila si daca se uita la din astea (ca doar nu dai in cap, nu faci ceva rau), dar nu trebuie sa se afle.

A avea fantezii este ceva normal, toti avem, doar ca unii recunosc, altii nu, atat timp cat nu faci rau altora e normal orice.

Nu cont ce cred ei, acolo esti sa iti faci treaba, nu toti trebuie sa se casatoreasca, e democratie, poti sa o faci sau nu, e normal in ambele feluri.
Si asa femeile de dupa 50 ani regreta ca s-au maritat pentru ca stiu ca, casatoria era un butoi de rahat cu doar un strat subtire de miere deasupra, asa ca n-ai pierdut nimic.
Ei or sa te invidieze pe tine ca nu te-ai maritat dupa un timp.

Si nu scrie nicaieri ca daca ai vrea diversitate sa vrei mai multi, este rau. Si paralel cu asta se plang ca nu se mai atrag unu pe altul, pai uneori mai trebuie si diversitate, zic la general.
Ce-ti trebuie unu sa-i suporti toanele, sa stai la cherem pentru sex cand vrea el, sa-i faci menaju si sa fie si nemultumit si nesimtit cum sunt f multi.
Ca de unde vii, ca de ce ai stat atata...o prostie pana la urma, mai rar oameni okey.

Uitasem dincolo, am facut info si psihologia facultate la una particulara unde pe una a cautat-o si in par asistentul sa nu aiba sisteme de copiat, dar nu toti profii veneau cu asistenti.
Exista si profi rai care fac rau fara sa le faci nimic, aia is jale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Asta cu invidia știu ce zici. happy
Știți că se vehicula mult poza aia pe Facebook cu cele două cupluri, unul sărac și altul bogat, ăia bogați visau la iubirea ălora doi săraci, ăia săraci visau la banii ălora bogați sau cam așa era postarea la un moment dat laughing)
Ei cam așa și cu solitarii/căsătoriții, noi ăștia singur visăm la ăia care se țin de mână, că uhhh, ia uite ce faină îi viața când te ține unul/una de mână și te duci peste tot cu ăla/aia, iar ăia visează la ce avem noi, adică independență oarecum și că la orice oră am vrea, noi ieșim cum vrem, când vrem, fără să depindem de ăla/aia care ne ține de mână, că oricât de sănătos ai fi acum ca și cuplu, e știută și chiar studiată treaba că în cuplu și până la urmă în relații interumane, faci compromisuri, CLAR, mai renunți la niște chestii, chiar gărgăuni de-ai tăi din cap ca să-i mulțumești sau măcar liniștești pe cei ai celorlați, pe când noi ăștia solitari, ei acum sincer, cam dăm frâu liber prea multor gărgăuni personali rolling on the floor)))
Cam îi ascultăm pe prea mulți laughing))) fiind singuri rolling on the floor)))