| Notty a întrebat:

Este posibil sa iti faci buletin fara semnatura parintilor? Deoarece la mine ambii parintii sunt plecati peste hotare si locuiesc doar cu bunica.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 97/2005, republicată în 2011, citez:
"ART. 15.(1)În termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani, minorul are obligaţia sã solicite serviciului public comunitar de evidenţã a persoanelor eliberarea actului de identitate, prezentând, dupã caz, documentele menţionate la art. 14 alin. (3) şi (4).
(2)Eliberarea primului act de identitate nu se poate face pe bazã de procurã specialã."
Fata de aceasta este necesar sa fie prezent un parinte.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai nevoie de procură, de un reprezentant legal!
Pa, pa.

| al3xander a răspuns:

Pai da este nevoie de unul dintre parinti pentru ca esti minora (sau daca nu prin procura) si daca vor sa te treaca la ei in spatiu (adica sa ai adresa locului unde locuiesc parintii tai)

| fuzzer a răspuns:

Da, este posibil, dar trebuie sa mergi cu bunica ta.

| CMaria21 a răspuns:

Probabil ai nevoie de procura ca sa poata semna bunica ta!

| IoanaMihaela a răspuns:

Sincer, nu imi aduc aminte sa fi avut ambii parinti cu mine cand am facut buletinul. nu cred ca are treaba atat timp cat ai certificatul de nastere