| oprescudorin11 a întrebat:

Este REGELE MIHAI un erou al neamului?

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Sigur NU! Desi se spune ca a contribuit la scurtarea razboiului
Intrebar ajutatoare, ca sa-mi intelegi verdictul:
1. este adevarat ca prin asazisa abdicare nu a dovedit nici decenta, nici demnitate si nici onoare, pentru ca a lasat Romania la cheremul aranjamentelor sintre rusia+celelalte state invingatoare?
2. Stiai ca a intarziat semnarea armistitiului, in intervalul 32 aug '44- 6 sept. '44; timp in care peste 150 de ostasi romani au cazut prizonieri la rusi apoi au trimisi in Siberia?
Reflecta cu neutralitate si adanc discernamant la datoria unui conducator care isi respecta tara, naiunea, neamul

75 răspunsuri:
| AndreiMarin499 a răspuns:

Practic,da a scurtat al doilea razboi mondial cu 6 luni și a salvat sute de mii de vieții, a fost ultimul rege al romaniei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Erou? probabil nu.

Un model de moralitate comparativ cu orice alt lider al tarii noastre cel mai probabil ca da.

| oprescudorin11 explică (pentru AndreiMarin499):

Asa crezi?
Daca a dat in primire un popor Credicios, chiar si lui(ca rege) a sacrificat un comandant in spatele caruia s-a ascuns, l-a aprobat, apoi l-a dart si pe el in primire (Antonescu) ca sa scape el personal, nu POPORUL ROMAN care a mai sacrificat milioane de oameni in fata bolsevivilor! Toti prizonierii de razboi, de la rusi, au murit prin Siberia.
Cu ce a scutat razboiul? Cu moartea a 600.000 de romani intorsi pe frontul de vest?
Cu violarea populatiei ro, manesti (aliate dar vinovate)de catre Armata Rosie?
Am sa-ti trimit actul lui original de abdicare pe care nu l-a contestat niciodata! Copie! Desigur!
Justificari pentru necunoscatori ai istoriei!
Restul le gasesti pe Internet!
Cum iti explici ca nici o ruda (refi ai Europei ) nu participa la funeraliile lui?
Vreau sa-ti mai spuna inca o socoteala: un rege primeste drepturi depline in a se lafai in palate sau averi! Chiar un rege constitutional.
Singura datorie a lui este sa vegheze la DREPTURILE POPORULUI SAU!
Cu pretul VIETII!
A facut acest 'rege mihai asta?"

| oprescudorin11 explică (pentru suntserios):

Da un exemplu de Lider care este sub Mihai Intai, Regele Romaniei!
Unde este moralitatea pe care o sustii? Invata-ma si pe mine, sunt un biet!

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Asta astepti de la un REGE, garantul Constitutiei? Pe care a negat-o abdicand, mai mult si pentru urmasii lui? Lasand tara in dezastrul bolsevic! In Gulag ...practic! Lasand si oamenii care mai aveau incredere in pragul deznadejdii?
Daca refuza?
Era mai bine acum?

| oprescudorin11 explică:

Sa dau mai multe detalii!
Da! cum va explicati ca hotii neamului au fraternizat (nesperat cu regalitatea compromisa-din pacate), Cum va explicati ca BOR ezita sa-l sanctifice>?

| oprescudorin11 explică:

Despre morti, numai de bine!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

@ PESTE 150000

| oprescudorin11 explică:

Vreau un singur FAPT care sa ma faca sa cred ca a facut BINE Romaniei si sa nu am acte si Dovezi ca sa va Contrazic! Va rog!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru oprescudorin11):

SANCTIFICAREA este refuzata exact pe criteriile de sanctificare, pe care nu le indeplineste; nu din alte motive

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Chiar si despre morti: doar adevarul! Altfe vom continua sa ne scaldam in rahatul lingailor, lacheilor si profitorilor!

| oprescudorin11 explică:

Pe de alta parte, vreau sa va asigur ca sunt cel mai Convins de efectele benefice ale Regalitatii Constitutionale, ca in GB sau toate statele prospere de pe planeta!
Conditia este ca REGELE sa-si dea VIATA A lui si nu a altora, pentru Poporul sau! Nu la peste 90 de ani, in exil, recuperandu-si averea apoi sau vanzand hotilor si ultima speranta a Poporului Sau!
daca sunt Cretin, sa-mi povestiti!

| AndreiMarin499 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Tu ești unul din cei care îl invinovațește, dar adevarul e asta ce putea el sa faca Romania dadea în comunism sau mai rau idiferent de situație, el a facut ce e corect a facut un lucru bun ca a întors aremele împotriva germaniei, oare cum arata acum Romania fara transilvania? romanii din basarabia erau oricum deportați în siberia, daca a abdicat asta e nu scrie nicaieri ca monarhia nu ar putea revenii, cat despre Antonescu a fost 100% tradator, așa cum sa întamplat probabil a fost cel mai bine, din ce se vede ai cam fost manipulat.

| AndreiMarin499 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Degeaba,refuza sa abdice în cel mai rau caz Romania era invadata de URSS și regele împușcat și ce s-ar fi rezolvat dupa? Romania tot ajungea în mainile comuniștilor indiferent cum ar fi fost situația.

| oprescudorin11 explică (pentru AndreiMarin499):

Interesant cum gandesti! Eu nu invinovatesc pe nimeni, vreau sa aflu ADEVARUL nu numai din scriptele pe care le detin, ci si din Logica faptelor! Cine sa mainpuleze un biet om? Nu si-ar pierde nici macar un premiant ca tine, cinstit(nu tradator sau spalat la creier) timpul cu unul ca mine! Sunt chiar insignifiant!
Ce argumente ai, insa ca Antonescu este tradator ( a fost?) Chiar sunt curios, caci el a murit, regele TRAIESTE in inimile voastre!

| oprescudorin11 explică (pentru AndreiMarin499):

Asa pare! Dar ne pastram DEMNITATEA!
Asta era una din.cum se numeste acum ...Fisa Postului!~
Regalitatea nu ar fi fost compromisa! Ce nu pricepi?

| oprescudorin11 explică (pentru AndreiMarin499):

Transilvania este disputata si azi si va fi mereu, dar ce sa vezi? Este majoritar covarsitoar romaneasca!
Romanii, in special intelectualitatea a fost deportata, militarii romai chinuiti si purtati prin audierui, multi declarati Criminali de Razboi', desi au indeplinit doar un ordin! Mi s-a parut ca dupa abdicarea regelui (si in numele urmasilor lui-am sa va arat actul-original necontestat nici de fostul rege-copie cu scris de mana si semnatura),
fara nici un drept! Caci el era garantul Constitutiei si tocmai El a calcat-o flagrant!
Anuland-o cand i-au pus bolsevicii sabia la gat!
Tu daca erai rege, asa faceai sau mureai?
Iti garantez eu ca nu era epoca Brancoveanu!
Rusii (bolsevicii stiau ca au de a face cu un handicapat!)
Poate gresesc!
Mortii, numai de bine!

| oprescudorin11 explică (pentru AndreiMarin499):

Romania a fost invadata de URSS! Unde ai invatat istorie!?
Da! Poate ar fi fost impuscat! Dar regele, in acest act ar fi pastrat DEMNITATEA ROMANILOR! De asta e platit! (e in fisa postuluii!) ce nu pricepi!?
Acum aveam mai mult RESPECT!

| oprescudorin11 explică:

Tu chiar stii ISTORIE Reala? Romania a intrat in razboiul al doilea caci rusii ne luasera Basarabia, nordul Bucovinei, Bulgaria Cadrilaterul si Bosgorii nordul Transilvaniei!
Doamne Dumnezeule! Imi pierd vremea!
Nu Antonescu le-a cedat! asuta a fost mai inainte, Antonescu a mers cu Hitler ca sa recupereze!
Cine va face istorie?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Cu scuzele de rigoare si sper sa-mi intelegi gluma: bati campii, nepoate; ce legatura are Transilvania cu pseudo regele Mihai? Ce legatura are "Romania Mare" cu regele Carol? Care era conjunctura europeana la aducerea ( fortata) a unui monarh strain? Cand au fost constituite statele nationale din europa si pentru ce a fost eliminat Al. Ioan Cuza? Pune mana pe istorie si judeca/gandeste cu mintea creierului din capul tau! Succes!

| oprescudorin11 explică:

Va meritati soarta! M-am lamurit! Mergeti inainte!

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Bati tu campii! Faci parte din acea categorie de care s-a folosit si Stalin si Iliescu, iata ca au castigat!
Caci cu prostimea, orice gandire fara logica are intaietate! Succes! Mergi mai departe!
Ati desfiintat un popor! Ce conteaza!
ISTORIA o Fac Doar INVINGATORII! Cei invinsi o rumega precum bovinele!

Răspuns utilizator avertizat
| oprescudorin11 explică:

Fara mine nu ai fi trait sa faci 'Blocada aia ' tembelului. Fara acest cretin de rege, nu trebuia sa faci nimic!

Răspuns utilizator avertizat
| KlArt a răspuns:

Erou este puțin spus. A fost un om de o calitate superioară. O înțelepciune nemaivăzută. O demnitate zdrobitoare în fața greutăților unui om. A fost un oarecare, dar totuși CINEVA.

| oprescudorin11 explică (pentru ramon2473):

Daca in fisa postului SCRIWE ca sunt REGE, nici o clipa nu as ezita!
Caci as sti ca traiesc degeaba, ca ultima jigodie inca 60 de ani!
Dar povesteste despre tine!
Dupa blocada aia de asa zisi 20.00 studenti (in imaginatia ta bolnava), au murit dupa abdicarea Regelui (nu numai de la postul lui, prea pretentios pentru el, dar abdicarea neconstitutionala de la Constitutie si abdicarea urmasillor lui-ce e drept-mai degenerati ca el, se vede acum clar!), deci au mai murit sau au fost siluiti si tembelizati MILIOANE!
Ce stii tu?
Ce snoava cu 20.000 de studenti! Al dracu raposatu' scorpion! V-a justificat tradarea si lasitatea cu astea!
Mare tembel poti fi! Iei in serios tot ce ti se vinde la promotie! Ce ti-au dat in schimb? La ce-ti va folosi credulitatea ta comoda?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Aici deja m-ai pierdut; fii mai clar in exprimare, ca sa pricep e anume ai vrut sa comunici. te rog, ca om si ca potential recunoscator al unor merite pe care, sigur le ai

| oprescudorin11 explică (pentru ramon2473):

Asta da! Ca se profita dupa moartea acestui individ si fara moaste e un lucru real! ai dreptate! Bor-ul va pierde daca nu-l sanctifica> Ma intreb! Poate ai dreptate! La inteligenta unor 'raspunzatori' ai PERFECTA Dreptate practica, esti Frate cu Trump!
Bravo!
Dar nimeni nu a raspuns la intrebarea : Unde a facut acest rege vreo fapta de eroism? Aici nu pricep! Sunt mai sarac cu duhul! Sa fie pre intelesu' meu!
Bani se scot si dupa prosti! Mai ales! Asta am invatat!
Vorbeam de Onoare, Respect. Dar aici nu se prea dau bonusuri se pare!

| oprescudorin11 explică (pentru KlArt):

In familia lui de degenerati! Si a acolitilor Hoti! Nu in fata poporului Roman!