| oprescudorin11 a întrebat:

Este REGELE MIHAI un erou al neamului?

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Sigur NU! Desi se spune ca a contribuit la scurtarea razboiului
Intrebar ajutatoare, ca sa-mi intelegi verdictul:
1. este adevarat ca prin asazisa abdicare nu a dovedit nici decenta, nici demnitate si nici onoare, pentru ca a lasat Romania la cheremul aranjamentelor sintre rusia+celelalte state invingatoare?
2. Stiai ca a intarziat semnarea armistitiului, in intervalul 32 aug '44- 6 sept. '44; timp in care peste 150 de ostasi romani au cazut prizonieri la rusi apoi au trimisi in Siberia?
Reflecta cu neutralitate si adanc discernamant la datoria unui conducator care isi respecta tara, naiunea, neamul

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Asta astepti de la un REGE, garantul Constitutiei? Pe care a negat-o abdicand, mai mult si pentru urmasii lui? Lasand tara in dezastrul bolsevic! In Gulag ...practic! Lasand si oamenii care mai aveau incredere in pragul deznadejdii?
Daca refuza?
Era mai bine acum?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

@ PESTE 150000

| AndreiMarin499 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Degeaba,refuza sa abdice în cel mai rau caz Romania era invadata de URSS și regele împușcat și ce s-ar fi rezolvat dupa? Romania tot ajungea în mainile comuniștilor indiferent cum ar fi fost situația.

| oprescudorin11 explică (pentru AndreiMarin499):

Asa pare! Dar ne pastram DEMNITATEA!
Asta era una din.cum se numeste acum ...Fisa Postului!~
Regalitatea nu ar fi fost compromisa! Ce nu pricepi?

| oprescudorin11 explică (pentru AndreiMarin499):

Romania a fost invadata de URSS! Unde ai invatat istorie!?
Da! Poate ar fi fost impuscat! Dar regele, in acest act ar fi pastrat DEMNITATEA ROMANILOR! De asta e platit! (e in fisa postuluii!) ce nu pricepi!?
Acum aveam mai mult RESPECT!

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu este 'asa zisa' ci este chiar abdicare, in care se consemneaza ceva nemaibazut, nemaiauzit, ca renunta la tron, la Constitutie si ca nici urmasii lui nu vor mai avea acces (in consecinta la tron!).
Este un act legal -ilegal, caci nimeni, nu poate renunta explicit la Constitutie, nici daca esti Rege, cata vreme este un stat Regat Constitutional!
Regele este formal, reglementat de Constitutie! Vrei sa-ti trimit Actul semnat de rege? Nwecontestat de nimeni vreodata! Ca a fost sau nu sub imperiul Fortei: oricum nu este LEGAL! Vreau un juristsa comenteze! Mai ales daca va considerati, cum am mai auzit LIBERI! Ca afara de jigniri, nu am citit argumente!
Asta nu este numai pentru tine! Pentru natia romana pe carwe sincer o iubesc pentru Truda si Credinta ei! Dar cred ca meriti sa castigi acea funda, macar onorific! Cine stie? Poate mai mult!
A intarziat incheierea armistitiului?
Pentru persana lui fizica si mizerabila lui familie! Nici decum pentru Poporul Roman care, in derulare era mai mult decat abuzat de Armata Rosie, care a vazut un Rege slab, cumparabil, prost!
Despre Morti numai de bine!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Exact; pentru asta am si afirmat ca a fost o asazisa abdicare. mai sunt multe alte amanunte ale marii nesimtiri marlanesti ale mortului

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Daca refuza sa abdice... putem doar sa filozofam pe aceasta tema. certitudine sunt: prizonierii din Siberia, predarea miseleasca a maresalului Antonescu ( neinclus in categoria acelora judecati si condamnati la Nurenberg), detinutii politici, 42 de ani cu "generatii sacrificate" etc., etc.

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Desi raspunsul tau pare destul de evaziv!
Dar vreau sa clarificam niste treburi: Pelesul, Pelisorul si altele au fost facute cu fondurile familiei, nu furate de la Poporul Roman!
Asa cum incercau comunistii sa spuna! am auzit mai tarziu si afirmatia altei canalii, Basescu care, totusi avea dreptate, in ne-diplomatia lui, ca Mihai a fost Tradator! L-a mandatat pe Antonescu cand credea ca va castiga si l-a sacrificat sa-si salveze pielea si neamurile lui nerusinate si oameni de nimic! Asta nu trebuie sa mai dovedesc! Scrie toata presa, iar chiar rudele lui regale se feresc de el! Vom vedea cine vine la inmormantarea lui! Chiar daca vine Regele Suediei! regele suediei se trage din alta ramura decat cea Britanica. De la Napoleon I, care a numit Rege in Suedia pe Maresalul Bernadotte care era casatorit cu una din surorile sale!
Aia au creiat dinastia suedeza!
Probabil ca ala vine din mila,!
De fapt trebuie sa ne rugam, cum zice si Patriarhul BOR, pentru sufletul mizerabil si chinuit al acetei pramatii!
Despre MORTI, nimic rau! Doar suntem Crestini Ortodocsi si trebuie sa iertam, caci nimeni nu suntem fara de pacat!
desi, pacatul unui REGE are o PUTERE mare asupra destinului unei natiuni amarate si asa! Doamne ajuta!
Si sa ma ierte!

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Si-a anuntat prezenta Charles, mostenitorul tronului britanic.

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu mai stiu daca tu sau alt coleg a invocat faptul ca si regii englezi...nu stiu ce...
La englezi REGII TRADATORI au fost Decapitati! Si au stat in TURNUL LONDREI! Sigur ca nu ne comparam cu englezii, avem alt statut Geostrategic pozitional, alta cultura si un popor la fel de primitiv, dar cu posibilitati mult mai mici!

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Poti fi genial in formulari! Chiar daca pari o fiinta bruta, cu apucaturi proletare! Bolsevice!

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

La intrebarite tale, iti raspund cu NU!
Nu a scurtat nici un razboi, pentru noi, cel putin!
Ne-a lasat la cel mai LIBER CHEREM la puterile OCCIDENTALE CRIMINALE ca si STALIN!
Ma lasi?
150 de soldati stii tu! Au murit peste cateva milioane de Romani din cauza acestui 'rege' handicapat!"

Suntem bataia de joc a cancelariilor occidentale, rasul curului, Romania! Condusa de Hoti si care-si decapiteaza valorile, ca asa a vrut un balbait care a murit demult, dar actualizat acum, atat de penibil! Mi-e mi-e rusine de rusinea lor!
Care a preferat o 'viata' de talhar' cand ISTORIA i-a dat prilejul sa fie un MARTIR FOLOSITOR Natiunii! Asta era contractul lui!
E bine ca l-a martirizat pwe Antonescu!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru oprescudorin11):

10+ CU FELICITARI, pentru asa comentariu; chiar am reusit sa rad. P.S. Sunt unul dintre "idiotii" care din mult prea multa iubire fata de conpatrioti, am dezvoltat si desfasurat "balamucul" din Dec. '89, cu sincera convingere ca oamenii intregi la bibilica vor reusi sa se impuna prin cinste, onoare, demnitate si iubire de tara. Ne-au invins si sunt constient ca bine as fi facut daca statem ca altii ascuns sub frigider.

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Si?
Ma lasi?
Un rege caruia i se pun conditii externe are o singura sansa sa-si pastreze DEMNITATEA POPORULUI care l-a Mandatat! Sa ramana un Martir!
Uite la nemti! Si ei sunt respectati in lume! Chiar cu hitler in carca!

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Rasul ingrasa, te tembeleste, asa cum cred ca si esti!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Hai sa nu devenim obraznici! sau este un inceput al caii inspre sfintenie!?winking laughing laughing laughing

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Porcul asta (asa sunt scorpionii pe horoscopul chinezesc evaluati) nu au furat deact DEMNITATEA POPORULUI ROMAN!) Restul a venit de la sine, tembelule!

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Iti bati joc de mine!?
Ala e Proscris in tara lui, nu pe fata, se stie problenma cu Diana,
Ala vine aici ca pe un prilej nesperat sa gasesca femei ieftine, sa coabiteze cu bosgorii! Ce esti cpopil?
Vine vreun REGE ADEVARAT RUDA CU mihai?
Sa vedem! Nu mai fiti copilarosi! Regii isi cunosc bine protocolul!
Chiar dusmani sau prieteni, ei stiu ca si noi care este VALOARE si care Scarba!

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ce nu intelegeti, majoritatea NEOFITILOR care sunteti, este ca Acestasta creatura care se numeste Mihai I rege al Romaniei, pe care-l plangeti acum, in loc sa va plangeti voua de mila, prin actul de la 30 Decembrie, ilegal Constutional, a anulat Regalitatea toral in Romania, cel putin pe linia lui genealogica, caci a mentionat ca nimeni din familia lui nu va mai putea pretinde Tronul regatului Romaniei! A anulat Constitutia Monarhica, a lasat poporul Roman la discretia hoardelor bolsevice, a taiat orice legatura cu statele democratice, chiar daca tradatoare in acel moment, numai ca sa vegeteze inca 70 de ani in mizerie! Mizerie morala! In minciuni si alte netrebnicii! Ca nimeni din oamenii cu Coloana Vertebrala nu se va uita in ochii lor! Ca doar hotii, hienele se vor infrupta din comorile Poporului Roman! Ca defaimandu-ne EROII, nwe desfiinteaza in ochii lumii civilizate, cat este, de-a PURUREA!
Asta nu intelegeti, unii din voi!
Dar sa nwe rugam,, pentru sufletul Lui, cat mai multi! Pe noi Nimeni nu ne mai poate salva, in lumea asta de Rusine!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Incep a te adora! te certi cu mine? eu ma rog la dumnezeu pentru iertarea sufletului acestiu tradator; fac asta din 2 motive
1. stiu sigur ca dumnezeu nu exista!
2. stiu sigur ca daca dumnezeu ar exista, nu ar ierta un sufle care s-a vandut "vrasmasului-satan"!

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

La noi, Niciodata nu se va canta:Regele e mort, Traiasca regele! ca la natiunile civilizatte!
La noi : regele e mort si basta!
Ati inteles? Suntem sortiti Hotilor superanalfabeti! este sau nu asa?
Este!

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Vorbea cineva despre decenta regilor! Este corect, dar nu a handicapatului asta! Si skorpion nenorocit pe deasupra! Sigur ca nu e vina lui@Handicapatii trebuie Protejati, conform Dreptului Omului!
Decenta a disparut din 30 Decembrie 1947, nu din cauza lui Stalin, nici a puterilor straine, doar din cauza unui rege handicapat si skorpion, care ne-a vandut pentru viata lui Searbada cu o familie cretina!
Nu TREBUIA SA SEMNEZE NICI O ABDICARE!
In fapt, ne-a vandut DEMNITATEA in fata lumii, pentru viata lui nemernica! Ne-a vandut sperantele, a semnat executia singurului Erou al neamului, pe ION Antonescu!
Cine dintre puterile straine se mai uita la el!?
Mo, eni! Suntem un Popor Fara Identitate!
Si-a calcat singurul si cel mai important contract, de REGE! Acela de a MURI pentru poporul Roman ca Brancoveanu, Mihai Viteazul, etc!
Ca sa vorbesc in termeni actuali 'SI_A CALCAT CONTRACTUL, Oamenii, Bor au spus mai mult sau mai putin evaziv dar foarte clar asta! Romanii mei sunt FOARTE DELICATI, IERTATORI si sunt MANDRU DE EI!
Comunisti sau nu! Pana si Ceausescu a preferat sa moara, dar nu sa fuga! Brancoveanu, etc.
Sa nu mai vad MIZERII de astea!

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Daca nu aveti alte idei, ar trebui sa vedeti cum este la englezi! Macar sa vedeti de cateva ori, pana intelegeti(pare greu de inteles) ce este un REGE si ce este un Cap al bisericii.Filmul BECKET, cu PETER o' Tool si celalat..nu mai stiu cum il cheama!
Este definitoriu pentru SEFI de state! Nici macar Sadam Hussein nu a abdicat sau alti nemernici! Nu mai vorbim de Ceausescu! Oamenii nu inteleg cand cineva ii paraseste! WE normal! Mai ales cand este Rege! Isi pierd sistemul de valori!
Ce carpacesc astia acum, cu cine? Cu Hotii?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Imi poti da macar un exemplu de decenta a unui rege/imparat din ultimii 50-100 de ani, care sa-si fi dedicat viata pentru bunastarea poporului supus, fara a trimite poporul dornic de cruzime ca sa jefuiasca tarile colonizate? SI AM RUGAMINTEA SA NU MAI AFIRMI CA AM FI UN POPOR FARA DEMNITATE! Demnitatea iti apatine sau iti lipseste! Nimic nu poate schimba acesta realitate!

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nici macar prezumptia ca era prea tanar nu tine!
Napoleon era General la 25 de ani, imparat la freo 30 de ani! Dar are al nostru prezumptia de Handicapat!
Da! Romania avea alta soarta cu rege! Dar cu un rege care-si cunoaste FISA de Post!
Si o si respecta!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru oprescudorin11):

"Imi poti da macar un exemplu de decenta a unui rege/imparat din ultimii 50-100 de ani,... "
nu la ultima virgula din poitia de rege doream sa imi dai exemplu; putina decenta, daca se poate!? macar 3-4 ani din domnia unui monar din ultimii 50-60 de ani; fara "farafastacuri" trase de par.

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Stiu TOT de la revolutia ta din 89, am discutat cu atat de multi oameni si am vazut TOT!
O porcarie, alta porcarie! Nu am stat sub Frigider, nicui cand s-a tras mai mult sau mai putin real, nu asta e problema.
Sigur ca ne-au invins, nu am avut un Napoleon sa stie sa se impuna, nici oamenii de pe vremea Lui!
oamenii ajunsi la putere acum au furat dosare, au jefuit fara mila alti hoti, pe cei dinainte, iar [prostii se imbulzeau in Piata Revolutiei si erau exaltati! Asta a fost (pe scurt).
Dacaq erai hot, poate esti, macar erai 'eru al revolutiei' impropietarit, fara impozite!
E treaba ta!
Sunt o gramada de nulitati in postiura asta!
Numai nulitati!
Ne-au invins, caci cum zicea Nietzsche, sunt mai multi si mai vicleni'.
Nu este in sensul tembel al scolii lui Darwin!
Cei multi, mai prosti vor conduce lumea!
dar asta este alta treaba!

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Decenta a disparut din 30 Decembrie 1947, nu din cauza lui Stalin, nici a puterilor straine, doar din cauza unui rege handicapat si skorpion, care ne-a vandut pentru viata lui Searbada cu o familie cretina!
Nu TREBUIA SA SEMNEZE NICI O ABDICARE!
In fapt, ne-a vandut DEMNITATEA in fata lumii, pentru viata lui nemernica! Ne-a vandut sperantele, a semnat executia singurului Erou al neamului, pe ION Antonescu!
Cine dintre puterile straine se mai uita la el!?
Mo, eni! Suntem un Popor Fara Identitate!
Si-a calcat singurul si cel mai important contract, de REGE! Acela de a MURI pentru poporul Roman ca Brancoveanu, Mihai Viteazul, etc!
Ca sa vorbesc in termeni actuali 'SI_A CALCAT CONTRACTUL, Oamenii, Bor au spus mai mult sau mai putin evaziv dar foarte clar asta! Romanii mei sunt FOARTE DELICATI, IERTATORI si sunt MANDRU DE EI!
Comunisti sau nu! Pana si Ceausescu a preferat sa moara, dar nu sa fuga! Brancoveanu, etc.
Sa nu mai vad MIZERII de astea!

75 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Erou? probabil nu.

Un model de moralitate comparativ cu orice alt lider al tarii noastre cel mai probabil ca da.

| oprescudorin11 explică (pentru suntserios):

Da un exemplu de Lider care este sub Mihai Intai, Regele Romaniei!
Unde este moralitatea pe care o sustii? Invata-ma si pe mine, sunt un biet!

| mentholinks a răspuns:

De ce sa fie erou? Ca a abdicat? Nu e nimic deosebit in asta.

| oprescudorin11 explică:

Sa dau mai multe detalii!
Da! cum va explicati ca hotii neamului au fraternizat (nesperat cu regalitatea compromisa-din pacate), Cum va explicati ca BOR ezita sa-l sanctifice>?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru oprescudorin11):

SANCTIFICAREA este refuzata exact pe criteriile de sanctificare, pe care nu le indeplineste; nu din alte motive

Răspuns utilizator avertizat
| oprescudorin11 explică (pentru ramon2473):

Asta da! Ca se profita dupa moartea acestui individ si fara moaste e un lucru real! ai dreptate! Bor-ul va pierde daca nu-l sanctifica> Ma intreb! Poate ai dreptate! La inteligenta unor 'raspunzatori' ai PERFECTA Dreptate practica, esti Frate cu Trump!
Bravo!
Dar nimeni nu a raspuns la intrebarea : Unde a facut acest rege vreo fapta de eroism? Aici nu pricep! Sunt mai sarac cu duhul! Sa fie pre intelesu' meu!
Bani se scot si dupa prosti! Mai ales! Asta am invatat!
Vorbeam de Onoare, Respect. Dar aici nu se prea dau bonusuri se pare!

| oprescudorin11 explică:

Despre morti, numai de bine!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Chiar si despre morti: doar adevarul! Altfe vom continua sa ne scaldam in rahatul lingailor, lacheilor si profitorilor!

| oprescudorin11 explică:

Vreau un singur FAPT care sa ma faca sa cred ca a facut BINE Romaniei si sa nu am acte si Dovezi ca sa va Contrazic! Va rog!

Răspuns utilizator avertizat
| oprescudorin11 explică (pentru ramon2473):

Daca in fisa postului SCRIWE ca sunt REGE, nici o clipa nu as ezita!
Caci as sti ca traiesc degeaba, ca ultima jigodie inca 60 de ani!
Dar povesteste despre tine!
Dupa blocada aia de asa zisi 20.00 studenti (in imaginatia ta bolnava), au murit dupa abdicarea Regelui (nu numai de la postul lui, prea pretentios pentru el, dar abdicarea neconstitutionala de la Constitutie si abdicarea urmasillor lui-ce e drept-mai degenerati ca el, se vede acum clar!), deci au mai murit sau au fost siluiti si tembelizati MILIOANE!
Ce stii tu?
Ce snoava cu 20.000 de studenti! Al dracu raposatu' scorpion! V-a justificat tradarea si lasitatea cu astea!
Mare tembel poti fi! Iei in serios tot ce ti se vinde la promotie! Ce ti-au dat in schimb? La ce-ti va folosi credulitatea ta comoda?

| oprescudorin11 explică:

Pe de alta parte, vreau sa va asigur ca sunt cel mai Convins de efectele benefice ale Regalitatii Constitutionale, ca in GB sau toate statele prospere de pe planeta!
Conditia este ca REGELE sa-si dea VIATA A lui si nu a altora, pentru Poporul sau! Nu la peste 90 de ani, in exil, recuperandu-si averea apoi sau vanzand hotilor si ultima speranta a Poporului Sau!
daca sunt Cretin, sa-mi povestiti!

| oprescudorin11 explică:

Tu chiar stii ISTORIE Reala? Romania a intrat in razboiul al doilea caci rusii ne luasera Basarabia, nordul Bucovinei, Bulgaria Cadrilaterul si Bosgorii nordul Transilvaniei!
Doamne Dumnezeule! Imi pierd vremea!
Nu Antonescu le-a cedat! asuta a fost mai inainte, Antonescu a mers cu Hitler ca sa recupereze!
Cine va face istorie?

| oprescudorin11 explică:

Va meritati soarta! M-am lamurit! Mergeti inainte!

| oprescudorin11 explică:

Fara mine nu ai fi trait sa faci 'Blocada aia ' tembelului. Fara acest cretin de rege, nu trebuia sa faci nimic!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Aici deja m-ai pierdut; fii mai clar in exprimare, ca sa pricep e anume ai vrut sa comunici. te rog, ca om si ca potential recunoscator al unor merite pe care, sigur le ai

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

La ce te referi? Cine a murit pentru 'libertatea mea"? Regele?
Tu?
Vad ca tu bati campii!
Sau clarifica intrebarea si-ti raspundf punctual!
daca in inchipuirea mea esti de valoare, nu as vrea sa te pierd!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru oprescudorin11):

1. precedenta ta interventie imi este neclara
2. regele a mimat o abdicare pentru a-si salva pielea
3. un bun prieten a fost impuscat, in timpul "lovilutiei"; a fost impuscat din spate cu munitie de razboi si in ceafa cu munitie calibru redus
4. cum eu am ramas intreg: este chiar si pentru mine un mare mister.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Revolutia mea? stii tot? WOW! Ma uimesti! nici pe dracu nu stii! parerea mea ca ai memorie buna dar nu a propriei existente, pe care o dai "de sub mana". laughing laughing laughing eu nici nu am cerut si nici nu am considerat normal sa existe certificate de revolutionar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietene, nordul Transilvaniei, Cadrilaterul si Basarabia au fost cedate de Carol al II-lea dupa VOTUL DIN CONSILIUL DE COROANA. Antonescu vine la guvernare pe 5 septembrie 1940, ca urmare a pierderii Transilvaniei, datorita protestelor legionarilor, Carol abdica o zi mai tarziu, Mihai devine rege, iar Antonescu formeaza un guvern alaturi de Horia Sima.

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Bun! De ce a cedat Carol al doilea nordul Transilvaniei? Nu face parte din clarificarea mea 'daca Mihai I a ' fost erou! Dar ma intereseaza raspunsul tau!

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Pentru ca a fost cea mai nociva prezenta din istoria Romaniei.
Si legat de intrebarea despre Mihai: Nu, nu a fost un erou, a dus o viata demna in exil(se spune ca primea o pensie din partea comunistilor dar ma rezum in a spune ca nu stiu), apoi si-a urmat interesul pentru a revendica proprietatea familiei regale. Cu toate astea, nu vad absolut niciun motiv pentru a fi numit martir sau chiar, cum s-a propus, canonizat.

| AndreiMarin499 a răspuns:

Practic,da a scurtat al doilea razboi mondial cu 6 luni și a salvat sute de mii de vieții, a fost ultimul rege al romaniei.

| oprescudorin11 explică (pentru AndreiMarin499):

Asa crezi?
Daca a dat in primire un popor Credicios, chiar si lui(ca rege) a sacrificat un comandant in spatele caruia s-a ascuns, l-a aprobat, apoi l-a dart si pe el in primire (Antonescu) ca sa scape el personal, nu POPORUL ROMAN care a mai sacrificat milioane de oameni in fata bolsevivilor! Toti prizonierii de razboi, de la rusi, au murit prin Siberia.
Cu ce a scutat razboiul? Cu moartea a 600.000 de romani intorsi pe frontul de vest?
Cu violarea populatiei ro, manesti (aliate dar vinovate)de catre Armata Rosie?
Am sa-ti trimit actul lui original de abdicare pe care nu l-a contestat niciodata! Copie! Desigur!
Justificari pentru necunoscatori ai istoriei!
Restul le gasesti pe Internet!
Cum iti explici ca nici o ruda (refi ai Europei ) nu participa la funeraliile lui?
Vreau sa-ti mai spuna inca o socoteala: un rege primeste drepturi depline in a se lafai in palate sau averi! Chiar un rege constitutional.
Singura datorie a lui este sa vegheze la DREPTURILE POPORULUI SAU!
Cu pretul VIETII!
A facut acest 'rege mihai asta?"

| AndreiMarin499 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Tu ești unul din cei care îl invinovațește, dar adevarul e asta ce putea el sa faca Romania dadea în comunism sau mai rau idiferent de situație, el a facut ce e corect a facut un lucru bun ca a întors aremele împotriva germaniei, oare cum arata acum Romania fara transilvania? romanii din basarabia erau oricum deportați în siberia, daca a abdicat asta e nu scrie nicaieri ca monarhia nu ar putea revenii, cat despre Antonescu a fost 100% tradator, așa cum sa întamplat probabil a fost cel mai bine, din ce se vede ai cam fost manipulat.

| oprescudorin11 explică (pentru AndreiMarin499):

Interesant cum gandesti! Eu nu invinovatesc pe nimeni, vreau sa aflu ADEVARUL nu numai din scriptele pe care le detin, ci si din Logica faptelor! Cine sa mainpuleze un biet om? Nu si-ar pierde nici macar un premiant ca tine, cinstit(nu tradator sau spalat la creier) timpul cu unul ca mine! Sunt chiar insignifiant!
Ce argumente ai, insa ca Antonescu este tradator ( a fost?) Chiar sunt curios, caci el a murit, regele TRAIESTE in inimile voastre!

| oprescudorin11 explică (pentru AndreiMarin499):

Transilvania este disputata si azi si va fi mereu, dar ce sa vezi? Este majoritar covarsitoar romaneasca!
Romanii, in special intelectualitatea a fost deportata, militarii romai chinuiti si purtati prin audierui, multi declarati Criminali de Razboi', desi au indeplinit doar un ordin! Mi s-a parut ca dupa abdicarea regelui (si in numele urmasilor lui-am sa va arat actul-original necontestat nici de fostul rege-copie cu scris de mana si semnatura),
fara nici un drept! Caci el era garantul Constitutiei si tocmai El a calcat-o flagrant!
Anuland-o cand i-au pus bolsevicii sabia la gat!
Tu daca erai rege, asa faceai sau mureai?
Iti garantez eu ca nu era epoca Brancoveanu!
Rusii (bolsevicii stiau ca au de a face cu un handicapat!)
Poate gresesc!
Mortii, numai de bine!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Cu scuzele de rigoare si sper sa-mi intelegi gluma: bati campii, nepoate; ce legatura are Transilvania cu pseudo regele Mihai? Ce legatura are "Romania Mare" cu regele Carol? Care era conjunctura europeana la aducerea ( fortata) a unui monarh strain? Cand au fost constituite statele nationale din europa si pentru ce a fost eliminat Al. Ioan Cuza? Pune mana pe istorie si judeca/gandeste cu mintea creierului din capul tau! Succes!

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Bati tu campii! Faci parte din acea categorie de care s-a folosit si Stalin si Iliescu, iata ca au castigat!
Caci cu prostimea, orice gandire fara logica are intaietate! Succes! Mergi mai departe!
Ati desfiintat un popor! Ce conteaza!
ISTORIA o Fac Doar INVINGATORII! Cei invinsi o rumega precum bovinele!

| Sandor12921 a răspuns:

Da

| KlArt a răspuns:

Erou este puțin spus. A fost un om de o calitate superioară. O înțelepciune nemaivăzută. O demnitate zdrobitoare în fața greutăților unui om. A fost un oarecare, dar totuși CINEVA.

| oprescudorin11 explică (pentru KlArt):

In familia lui de degenerati! Si a acolitilor Hoti! Nu in fata poporului Roman!

| KlArt a răspuns (pentru oprescudorin11):

Băi cumetre! Există două variante la indignarea ta:
1. Ești sub influența alcoolului.
2. Ești înzestrat cu o rară inteligență vagă.

| oprescudorin11 explică (pentru KlArt):

Da! Este un escroc mai spilcuit! Asta voiai sa-mi spui? Si ca preferi o pramatie de acest gen?

| oprescudorin11 explică (pentru KlArt):

Asta dovedeste ca Regele Mihai este un erou national?
Te ocupi de analize care nu-si au rostul! dar iti pot raspunde ca nu sunt inzestrat cu nimic, doar am trait prin familia mea de vreo 5 generatii si nu am motive sa ma indoiesc de afirmatiile lor, fata de afirmatiile 'oficiale' profund neverosimile, alea de impuiat capul la prima generatie de incaltati!

| oprescudorin11 explică (pentru KlArt):

Fara pretentia de a mai indrepta ceva, nu mai este posibil, in conjunctura actuala si in opinia mea smerita, sunt tare curios cum percepeti momentul asta, pe care-l consider de o grosolanie stridenta, ma refer si la mass media si la politicieni! Dar si voi?

| KlArt a răspuns (pentru oprescudorin11):

Băi Rambo! Du-te la coasă!

| anonim_4396 a răspuns (pentru KlArt):

De ce a fost un erou? Chiar vreau sa aud o argumentare, dar cu exemple concrete.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KlArt):

Mergand pe acelasi rationament: pentru faptul ca a trebuit sa fuga din tara si sa doarma pe strazi in primii ani de surghiun, Mircea Eliade(cel mai mare savant roman, a nu fi inteles gresit) este un erou al neamului?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ai punctat excelent: "o grosolanie stridenta" toata tevatura din mass media".

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru KlArt):

"... A fost un oarecare, dar totuși CINEVA."
Fugi si bea ce a mai ramas prin paharele clientilor; deja esti pul... bere!

| KlArt a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Tătăiță! Matale ești vreun 'tovarăș'? Acum înțeleg frustrarea...

| oprescudorin11 explică (pentru KlArt):

Sunt la Coasa!
Ti-a pus-o si tie la gat nen-tu Mihai I!

| Ion_Cristian_1989 a răspuns:

Da.

| Bucși a răspuns:

Nu, a plecat de buna voie fin tara, dupa care s-a intors zicand ca toate castelele sunt ale lui si ca el nu plateste taxe si impozite cs e veteran de razboi