| oprescudorin11 a întrebat:

Este REGELE MIHAI un erou al neamului?

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Sigur NU! Desi se spune ca a contribuit la scurtarea razboiului
Intrebar ajutatoare, ca sa-mi intelegi verdictul:
1. este adevarat ca prin asazisa abdicare nu a dovedit nici decenta, nici demnitate si nici onoare, pentru ca a lasat Romania la cheremul aranjamentelor sintre rusia+celelalte state invingatoare?
2. Stiai ca a intarziat semnarea armistitiului, in intervalul 32 aug '44- 6 sept. '44; timp in care peste 150 de ostasi romani au cazut prizonieri la rusi apoi au trimisi in Siberia?
Reflecta cu neutralitate si adanc discernamant la datoria unui conducator care isi respecta tara, naiunea, neamul

75 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietene, nordul Transilvaniei, Cadrilaterul si Basarabia au fost cedate de Carol al II-lea dupa VOTUL DIN CONSILIUL DE COROANA. Antonescu vine la guvernare pe 5 septembrie 1940, ca urmare a pierderii Transilvaniei, datorita protestelor legionarilor, Carol abdica o zi mai tarziu, Mihai devine rege, iar Antonescu formeaza un guvern alaturi de Horia Sima.

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

La ce te referi? Cine a murit pentru 'libertatea mea"? Regele?
Tu?
Vad ca tu bati campii!
Sau clarifica intrebarea si-ti raspundf punctual!
daca in inchipuirea mea esti de valoare, nu as vrea sa te pierd!

| KlArt a răspuns (pentru oprescudorin11):

Băi cumetre! Există două variante la indignarea ta:
1. Ești sub influența alcoolului.
2. Ești înzestrat cu o rară inteligență vagă.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru oprescudorin11):

1. precedenta ta interventie imi este neclara
2. regele a mimat o abdicare pentru a-si salva pielea
3. un bun prieten a fost impuscat, in timpul "lovilutiei"; a fost impuscat din spate cu munitie de razboi si in ceafa cu munitie calibru redus
4. cum eu am ramas intreg: este chiar si pentru mine un mare mister.

| oprescudorin11 explică (pentru KlArt):

Da! Este un escroc mai spilcuit! Asta voiai sa-mi spui? Si ca preferi o pramatie de acest gen?

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Bun! De ce a cedat Carol al doilea nordul Transilvaniei? Nu face parte din clarificarea mea 'daca Mihai I a ' fost erou! Dar ma intereseaza raspunsul tau!

| oprescudorin11 explică (pentru KlArt):

Asta dovedeste ca Regele Mihai este un erou national?
Te ocupi de analize care nu-si au rostul! dar iti pot raspunde ca nu sunt inzestrat cu nimic, doar am trait prin familia mea de vreo 5 generatii si nu am motive sa ma indoiesc de afirmatiile lor, fata de afirmatiile 'oficiale' profund neverosimile, alea de impuiat capul la prima generatie de incaltati!

| oprescudorin11 explică (pentru KlArt):

Fara pretentia de a mai indrepta ceva, nu mai este posibil, in conjunctura actuala si in opinia mea smerita, sunt tare curios cum percepeti momentul asta, pe care-l consider de o grosolanie stridenta, ma refer si la mass media si la politicieni! Dar si voi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Pentru ca a fost cea mai nociva prezenta din istoria Romaniei.
Si legat de intrebarea despre Mihai: Nu, nu a fost un erou, a dus o viata demna in exil(se spune ca primea o pensie din partea comunistilor dar ma rezum in a spune ca nu stiu), apoi si-a urmat interesul pentru a revendica proprietatea familiei regale. Cu toate astea, nu vad absolut niciun motiv pentru a fi numit martir sau chiar, cum s-a propus, canonizat.

| KlArt a răspuns (pentru oprescudorin11):

Băi Rambo! Du-te la coasă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru KlArt):

De ce a fost un erou? Chiar vreau sa aud o argumentare, dar cu exemple concrete.

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu este 'asa zisa' ci este chiar abdicare, in care se consemneaza ceva nemaibazut, nemaiauzit, ca renunta la tron, la Constitutie si ca nici urmasii lui nu vor mai avea acces (in consecinta la tron!).
Este un act legal -ilegal, caci nimeni, nu poate renunta explicit la Constitutie, nici daca esti Rege, cata vreme este un stat Regat Constitutional!
Regele este formal, reglementat de Constitutie! Vrei sa-ti trimit Actul semnat de rege? Nwecontestat de nimeni vreodata! Ca a fost sau nu sub imperiul Fortei: oricum nu este LEGAL! Vreau un juristsa comenteze! Mai ales daca va considerati, cum am mai auzit LIBERI! Ca afara de jigniri, nu am citit argumente!
Asta nu este numai pentru tine! Pentru natia romana pe carwe sincer o iubesc pentru Truda si Credinta ei! Dar cred ca meriti sa castigi acea funda, macar onorific! Cine stie? Poate mai mult!
A intarziat incheierea armistitiului?
Pentru persana lui fizica si mizerabila lui familie! Nici decum pentru Poporul Roman care, in derulare era mai mult decat abuzat de Armata Rosie, care a vazut un Rege slab, cumparabil, prost!
Despre Morti numai de bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru KlArt):

Mergand pe acelasi rationament: pentru faptul ca a trebuit sa fuga din tara si sa doarma pe strazi in primii ani de surghiun, Mircea Eliade(cel mai mare savant roman, a nu fi inteles gresit) este un erou al neamului?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ai punctat excelent: "o grosolanie stridenta" toata tevatura din mass media".

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Exact; pentru asta am si afirmat ca a fost o asazisa abdicare. mai sunt multe alte amanunte ale marii nesimtiri marlanesti ale mortului

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Daca refuza sa abdice... putem doar sa filozofam pe aceasta tema. certitudine sunt: prizonierii din Siberia, predarea miseleasca a maresalului Antonescu ( neinclus in categoria acelora judecati si condamnati la Nurenberg), detinutii politici, 42 de ani cu "generatii sacrificate" etc., etc.

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Desi raspunsul tau pare destul de evaziv!
Dar vreau sa clarificam niste treburi: Pelesul, Pelisorul si altele au fost facute cu fondurile familiei, nu furate de la Poporul Roman!
Asa cum incercau comunistii sa spuna! am auzit mai tarziu si afirmatia altei canalii, Basescu care, totusi avea dreptate, in ne-diplomatia lui, ca Mihai a fost Tradator! L-a mandatat pe Antonescu cand credea ca va castiga si l-a sacrificat sa-si salveze pielea si neamurile lui nerusinate si oameni de nimic! Asta nu trebuie sa mai dovedesc! Scrie toata presa, iar chiar rudele lui regale se feresc de el! Vom vedea cine vine la inmormantarea lui! Chiar daca vine Regele Suediei! regele suediei se trage din alta ramura decat cea Britanica. De la Napoleon I, care a numit Rege in Suedia pe Maresalul Bernadotte care era casatorit cu una din surorile sale!
Aia au creiat dinastia suedeza!
Probabil ca ala vine din mila,!
De fapt trebuie sa ne rugam, cum zice si Patriarhul BOR, pentru sufletul mizerabil si chinuit al acetei pramatii!
Despre MORTI, nimic rau! Doar suntem Crestini Ortodocsi si trebuie sa iertam, caci nimeni nu suntem fara de pacat!
desi, pacatul unui REGE are o PUTERE mare asupra destinului unei natiuni amarate si asa! Doamne ajuta!
Si sa ma ierte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Si-a anuntat prezenta Charles, mostenitorul tronului britanic.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru KlArt):

"... A fost un oarecare, dar totuși CINEVA."
Fugi si bea ce a mai ramas prin paharele clientilor; deja esti pul... bere!

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu mai stiu daca tu sau alt coleg a invocat faptul ca si regii englezi...nu stiu ce...
La englezi REGII TRADATORI au fost Decapitati! Si au stat in TURNUL LONDREI! Sigur ca nu ne comparam cu englezii, avem alt statut Geostrategic pozitional, alta cultura si un popor la fel de primitiv, dar cu posibilitati mult mai mici!

| KlArt a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Tătăiță! Matale ești vreun 'tovarăș'? Acum înțeleg frustrarea...

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Poti fi genial in formulari! Chiar daca pari o fiinta bruta, cu apucaturi proletare! Bolsevice!

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

La intrebarite tale, iti raspund cu NU!
Nu a scurtat nici un razboi, pentru noi, cel putin!
Ne-a lasat la cel mai LIBER CHEREM la puterile OCCIDENTALE CRIMINALE ca si STALIN!
Ma lasi?
150 de soldati stii tu! Au murit peste cateva milioane de Romani din cauza acestui 'rege' handicapat!"

Suntem bataia de joc a cancelariilor occidentale, rasul curului, Romania! Condusa de Hoti si care-si decapiteaza valorile, ca asa a vrut un balbait care a murit demult, dar actualizat acum, atat de penibil! Mi-e mi-e rusine de rusinea lor!
Care a preferat o 'viata' de talhar' cand ISTORIA i-a dat prilejul sa fie un MARTIR FOLOSITOR Natiunii! Asta era contractul lui!
E bine ca l-a martirizat pwe Antonescu!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru oprescudorin11):

10+ CU FELICITARI, pentru asa comentariu; chiar am reusit sa rad. P.S. Sunt unul dintre "idiotii" care din mult prea multa iubire fata de conpatrioti, am dezvoltat si desfasurat "balamucul" din Dec. '89, cu sincera convingere ca oamenii intregi la bibilica vor reusi sa se impuna prin cinste, onoare, demnitate si iubire de tara. Ne-au invins si sunt constient ca bine as fi facut daca statem ca altii ascuns sub frigider.

| Sandor12921 a răspuns:

Da

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Si?
Ma lasi?
Un rege caruia i se pun conditii externe are o singura sansa sa-si pastreze DEMNITATEA POPORULUI care l-a Mandatat! Sa ramana un Martir!
Uite la nemti! Si ei sunt respectati in lume! Chiar cu hitler in carca!

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Rasul ingrasa, te tembeleste, asa cum cred ca si esti!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Hai sa nu devenim obraznici! sau este un inceput al caii inspre sfintenie!?winking laughing laughing laughing

| oprescudorin11 explică (pentru KlArt):

Sunt la Coasa!
Ti-a pus-o si tie la gat nen-tu Mihai I!

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Porcul asta (asa sunt scorpionii pe horoscopul chinezesc evaluati) nu au furat deact DEMNITATEA POPORULUI ROMAN!) Restul a venit de la sine, tembelule!