| oprescudorin11 a întrebat:

Este REGELE MIHAI un erou al neamului?

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Sigur NU! Desi se spune ca a contribuit la scurtarea razboiului
Intrebar ajutatoare, ca sa-mi intelegi verdictul:
1. este adevarat ca prin asazisa abdicare nu a dovedit nici decenta, nici demnitate si nici onoare, pentru ca a lasat Romania la cheremul aranjamentelor sintre rusia+celelalte state invingatoare?
2. Stiai ca a intarziat semnarea armistitiului, in intervalul 32 aug '44- 6 sept. '44; timp in care peste 150 de ostasi romani au cazut prizonieri la rusi apoi au trimisi in Siberia?
Reflecta cu neutralitate si adanc discernamant la datoria unui conducator care isi respecta tara, naiunea, neamul

75 răspunsuri:
| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Iti bati joc de mine!?
Ala e Proscris in tara lui, nu pe fata, se stie problenma cu Diana,
Ala vine aici ca pe un prilej nesperat sa gasesca femei ieftine, sa coabiteze cu bosgorii! Ce esti cpopil?
Vine vreun REGE ADEVARAT RUDA CU mihai?
Sa vedem! Nu mai fiti copilarosi! Regii isi cunosc bine protocolul!
Chiar dusmani sau prieteni, ei stiu ca si noi care este VALOARE si care Scarba!

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ce nu intelegeti, majoritatea NEOFITILOR care sunteti, este ca Acestasta creatura care se numeste Mihai I rege al Romaniei, pe care-l plangeti acum, in loc sa va plangeti voua de mila, prin actul de la 30 Decembrie, ilegal Constutional, a anulat Regalitatea toral in Romania, cel putin pe linia lui genealogica, caci a mentionat ca nimeni din familia lui nu va mai putea pretinde Tronul regatului Romaniei! A anulat Constitutia Monarhica, a lasat poporul Roman la discretia hoardelor bolsevice, a taiat orice legatura cu statele democratice, chiar daca tradatoare in acel moment, numai ca sa vegeteze inca 70 de ani in mizerie! Mizerie morala! In minciuni si alte netrebnicii! Ca nimeni din oamenii cu Coloana Vertebrala nu se va uita in ochii lor! Ca doar hotii, hienele se vor infrupta din comorile Poporului Roman! Ca defaimandu-ne EROII, nwe desfiinteaza in ochii lumii civilizate, cat este, de-a PURUREA!
Asta nu intelegeti, unii din voi!
Dar sa nwe rugam,, pentru sufletul Lui, cat mai multi! Pe noi Nimeni nu ne mai poate salva, in lumea asta de Rusine!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Incep a te adora! te certi cu mine? eu ma rog la dumnezeu pentru iertarea sufletului acestiu tradator; fac asta din 2 motive
1. stiu sigur ca dumnezeu nu exista!
2. stiu sigur ca daca dumnezeu ar exista, nu ar ierta un sufle care s-a vandut "vrasmasului-satan"!

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

La noi, Niciodata nu se va canta:Regele e mort, Traiasca regele! ca la natiunile civilizatte!
La noi : regele e mort si basta!
Ati inteles? Suntem sortiti Hotilor superanalfabeti! este sau nu asa?
Este!

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Vorbea cineva despre decenta regilor! Este corect, dar nu a handicapatului asta! Si skorpion nenorocit pe deasupra! Sigur ca nu e vina lui@Handicapatii trebuie Protejati, conform Dreptului Omului!
Decenta a disparut din 30 Decembrie 1947, nu din cauza lui Stalin, nici a puterilor straine, doar din cauza unui rege handicapat si skorpion, care ne-a vandut pentru viata lui Searbada cu o familie cretina!
Nu TREBUIA SA SEMNEZE NICI O ABDICARE!
In fapt, ne-a vandut DEMNITATEA in fata lumii, pentru viata lui nemernica! Ne-a vandut sperantele, a semnat executia singurului Erou al neamului, pe ION Antonescu!
Cine dintre puterile straine se mai uita la el!?
Mo, eni! Suntem un Popor Fara Identitate!
Si-a calcat singurul si cel mai important contract, de REGE! Acela de a MURI pentru poporul Roman ca Brancoveanu, Mihai Viteazul, etc!
Ca sa vorbesc in termeni actuali 'SI_A CALCAT CONTRACTUL, Oamenii, Bor au spus mai mult sau mai putin evaziv dar foarte clar asta! Romanii mei sunt FOARTE DELICATI, IERTATORI si sunt MANDRU DE EI!
Comunisti sau nu! Pana si Ceausescu a preferat sa moara, dar nu sa fuga! Brancoveanu, etc.
Sa nu mai vad MIZERII de astea!

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Daca nu aveti alte idei, ar trebui sa vedeti cum este la englezi! Macar sa vedeti de cateva ori, pana intelegeti(pare greu de inteles) ce este un REGE si ce este un Cap al bisericii.Filmul BECKET, cu PETER o' Tool si celalat..nu mai stiu cum il cheama!
Este definitoriu pentru SEFI de state! Nici macar Sadam Hussein nu a abdicat sau alti nemernici! Nu mai vorbim de Ceausescu! Oamenii nu inteleg cand cineva ii paraseste! WE normal! Mai ales cand este Rege! Isi pierd sistemul de valori!
Ce carpacesc astia acum, cu cine? Cu Hotii?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Imi poti da macar un exemplu de decenta a unui rege/imparat din ultimii 50-100 de ani, care sa-si fi dedicat viata pentru bunastarea poporului supus, fara a trimite poporul dornic de cruzime ca sa jefuiasca tarile colonizate? SI AM RUGAMINTEA SA NU MAI AFIRMI CA AM FI UN POPOR FARA DEMNITATE! Demnitatea iti apatine sau iti lipseste! Nimic nu poate schimba acesta realitate!

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nici macar prezumptia ca era prea tanar nu tine!
Napoleon era General la 25 de ani, imparat la freo 30 de ani! Dar are al nostru prezumptia de Handicapat!
Da! Romania avea alta soarta cu rege! Dar cu un rege care-si cunoaste FISA de Post!
Si o si respecta!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru oprescudorin11):

"Imi poti da macar un exemplu de decenta a unui rege/imparat din ultimii 50-100 de ani,... "
nu la ultima virgula din poitia de rege doream sa imi dai exemplu; putina decenta, daca se poate!? macar 3-4 ani din domnia unui monar din ultimii 50-60 de ani; fara "farafastacuri" trase de par.

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Stiu TOT de la revolutia ta din 89, am discutat cu atat de multi oameni si am vazut TOT!
O porcarie, alta porcarie! Nu am stat sub Frigider, nicui cand s-a tras mai mult sau mai putin real, nu asta e problema.
Sigur ca ne-au invins, nu am avut un Napoleon sa stie sa se impuna, nici oamenii de pe vremea Lui!
oamenii ajunsi la putere acum au furat dosare, au jefuit fara mila alti hoti, pe cei dinainte, iar [prostii se imbulzeau in Piata Revolutiei si erau exaltati! Asta a fost (pe scurt).
Dacaq erai hot, poate esti, macar erai 'eru al revolutiei' impropietarit, fara impozite!
E treaba ta!
Sunt o gramada de nulitati in postiura asta!
Numai nulitati!
Ne-au invins, caci cum zicea Nietzsche, sunt mai multi si mai vicleni'.
Nu este in sensul tembel al scolii lui Darwin!
Cei multi, mai prosti vor conduce lumea!
dar asta este alta treaba!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Revolutia mea? stii tot? WOW! Ma uimesti! nici pe dracu nu stii! parerea mea ca ai memorie buna dar nu a propriei existente, pe care o dai "de sub mana". laughing laughing laughing eu nici nu am cerut si nici nu am considerat normal sa existe certificate de revolutionar!

| oprescudorin11 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Decenta a disparut din 30 Decembrie 1947, nu din cauza lui Stalin, nici a puterilor straine, doar din cauza unui rege handicapat si skorpion, care ne-a vandut pentru viata lui Searbada cu o familie cretina!
Nu TREBUIA SA SEMNEZE NICI O ABDICARE!
In fapt, ne-a vandut DEMNITATEA in fata lumii, pentru viata lui nemernica! Ne-a vandut sperantele, a semnat executia singurului Erou al neamului, pe ION Antonescu!
Cine dintre puterile straine se mai uita la el!?
Mo, eni! Suntem un Popor Fara Identitate!
Si-a calcat singurul si cel mai important contract, de REGE! Acela de a MURI pentru poporul Roman ca Brancoveanu, Mihai Viteazul, etc!
Ca sa vorbesc in termeni actuali 'SI_A CALCAT CONTRACTUL, Oamenii, Bor au spus mai mult sau mai putin evaziv dar foarte clar asta! Romanii mei sunt FOARTE DELICATI, IERTATORI si sunt MANDRU DE EI!
Comunisti sau nu! Pana si Ceausescu a preferat sa moara, dar nu sa fuga! Brancoveanu, etc.
Sa nu mai vad MIZERII de astea!

| Ion_Cristian_1989 a răspuns:

Da.

| Bucși a răspuns:

Nu, a plecat de buna voie fin tara, dupa care s-a intors zicand ca toate castelele sunt ale lui si ca el nu plateste taxe si impozite cs e veteran de razboi

| mentholinks a răspuns:

De ce sa fie erou? Ca a abdicat? Nu e nimic deosebit in asta.