| anonim_4396 a întrebat:

Eu nu beau alcool (deocamdata), nu fumez, n-am nici-un viciu, dar nu zic nu marihuanei tongue
Multi mi-au zis ca daca nu fumez, nu beau, atunci pentru ce mai traiesc? Intrebarea mea este, de ce multi au impresia ca fericirea consta intr-o tigara si un pahar de Jack Daniels?

31 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

E treaba lor, eu fumez pipa, imi place vinul rosu la o friptura si imi plac femeile frumoase.

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

Treaba lor sau nu, intrebarea era alta, nu de ce fac ei ce fac.
Si mie imi plac femeile frumoase love struck si placut e putin spus.

| doctorandus a răspuns:

Marijuana iti poate asigura o viata-ntreaga de tratament psihiatric.

| EmaS a răspuns:

Dar de mancat, mananci?!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Normal ca mananc, dar nu-mi fac un viciu din asta, este doar o necesitate. Cine isi face un viciu din asta, se face cat un tanc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este o fericire falsă, pentru ei viața se rezumă doar la atât pentru că sunt foarte simpliști și nu au așteptări mari de la ei.
Acestea dau dependență, doar sunt vicii și în absența lor, omul simte că îi lipsește ceva, iar când le ai, te simți ca în al nouălea cer. Nu zic că oamenii vicioși nu mai pot aprecia și altceva mai bun, se poate. Și chestiile bune pot deveni vicii, așa că eu consider că toți avem. Viciul de a bea apă minerală, de exemplu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu de unde stii cum te fac sa te simti alcoolul si tigara? parca erai cam mititica pentru a sti asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Era greu să îmi dau seama? Și da, știu că am greșit, dar știu. Chiar dacă nu le foloseam, nu era greu să îmi dau seama.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ba este chiar foarte greu sa-ti dai seama daca nu treci prin asta. total pe langa, ca sa zic asa. mai bine sa ne dam cu parerea asupra lucrurilor pe care le stim 100% sau din toate punctele de vedere, nu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mă refeream la faptul că acele lucruri dau dependență și când nu le ai, le simți lipsa, iar apoi redevii fericit.
E nevoie de vreo explicație?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, chiar este pentru ca nu stiu felul in care iti imaginezi tu soiul asta de dependenta. eu spre exemplu cand m-am lasat de fumat simteam nevoia doar datorita gestului. nu am simtit niciodata nevoia fumului in sine si am fumat aproape 20 de ani (19 mai exact), nu poti spune ca nu eram dependenta (asa cum vezi tu treaba asta).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

La tine e dependență de rutină și frica de a reveni la ceva normal ce se transformă în ceva nou, cred.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Lasa mai bine dependentele mele la o parte ca nu ma cunosti sa stii despre ce e vorba si faci aceeasi greseala ca mai devreme. numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu mă refeream la ce ai scris tu. Am mai scris și „cred" pentru că nu sunt sigură în totalitate de ce spun.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si din ce am scris eu reiese ca mi-e frica sa ma intorc la lucruri normale? referitor la acel "cred", de la asta a pornit toata conversatia: tu doar crezi, nu stii sigur despre ce vorbesti, iar cei care citesc raspunsurile tale pot prinde idei gresite. insisti sa-mi explici tu o chestie pe care nu o cunosti. NU MA INTERESEAZA ce crezi tu si, cel mai probabil, nici pe cel care a pus intrebarea sau pe cei care citesc raspunsurile. te las acum. Noapte buna!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ciufuțică mai ești.
Las-o baltă, c-o las și eu. rolling eyes.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce sunt ciufutica?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Că... așa ești tu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu am banuiala ca iti cam place sa comentezi de-a moaca. ma cunosti tu ca sa stii cum sunt, sa postezi pe TPU cum ca eu as fi ciufutica? eu nu-mi permit sa fac aprecieri la anumite persoane decat din informatiile pe care le am. faptul ca ti-am zis tie ca esti pe langa vis-a-vis de o dependenta vine din ideea ca ai vreo 17 ani si nu aveai cand sa dezvolti o dependenta (scuze daca ma insel asupra varstei). prin urmare ti-am sugerat sa te exprimi mai mult asupra lucrurilor pe care le stii. ce ti se pare asa de iesit din comun? as putea spune si eu acum ca: simti nevoia sa iesi in evidenta (de unde si raspunsurile "stilate-sa zic asa" pe care te chinui sa le dai; esti ciudoasa pentru ca strecori mici ciupituri in raspunsuri si as mai continua, dar nu-mi permit pentru ca nu este frumos sa ma exprim asupra trasaturilor de caracter ale unei persoane pe care nu o cunosc. nici nu tac cand imi zici tu pentru ca esti jumate din varsta mea si stiu ce... mananc aici. este neadevarat ce am zis in raspunsurile anterioare? nu ai de unde sa stii daca este adevarat sau nu pentru ca nu ai simtit dependenta fumatului sau alcoolului pe pielea ta, prin urmare esti pe langa...dar nici nu renunti fara sa spui o ultima vorba acida. Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sfinte!
Din ce ai spus tu, reiese că te superi repede și mi-e greu să discut cu persoane ca tine.
Nu te cunosc, însă pot să îmi dau seama de chestii, cel puțin din ce îmi prezinți aici.
Și eu am făcut aprecierile din ce știam.
Nu am, chiar 17, împlinesc 16 în ianuarie, se vede și de la profil, dar nu contează asta.
M-am gândit toată ziua dacă să îți răspund sau nu. Și da, am și eu viciile și dependențele mele și sunt informată despre ce spuneai tu acolo, chiar dacă nu am experimentat pe pielea mea. Sunt pe lângă din punctul tău de vedere.
Nu caut să ies în evidență, mă crezi că sunt așa cum sunt eu? Vorbesc normal și asta sunt, dar ai dreptul la opinie din ce ai observat în ce am spus eu aici. Văd că avem diferențe de opinie, dar nu e nimic, nu mă aprind din asta.
Văd însă o doză de imaturitate la cine m-a votat cu stupid. Și știu și cine. Și simțeam nevoia să spun asta, acum chiar am fost pe lângă.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai asta tot iti zic si eu de ceva vreme: SA NU MAI DISCUTI CU PERSOANE CA MINE, mai ales pe subiectul asta. Bafta multa! pa!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bine. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca asa se distreaza ei si au impresia ca doar asta reprezinta distractie. nu conteaza ce zice lumea, important este ce simti tu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu ma intereseaza ce zice lumea, normal ca fac ce-mi place mie. Dar mi se pare aiurea, ca atatia oameni sa creada ca niste simple vicii, iti aduc fericire.
Mersi pentru raspuns.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Viciile nu sunt niciodata simple. vin cu foarte multe complicatii: psihice, sociale, fizice (in cele mai nefericite cazuri) etc. stiu ca ai sa zici "un motiv in plus pentru a le evita" dar, nimeni nu se apuca de fumat cu ideea ca va ajunge un vicios. o fac de distractie, se simt bine in momentul in care consuma si chiar o fac cu convingerea ca ei nu vor ajunge niciodata viciosi, chiar mai conving si pe altii sa o faca, nu cu rautate, eu cred ca intervine o chestie psihica atunci. e complicat de explicat si este mai bine nici sa nu-ti doresti sa afli sau sa-i judeci.
cand m-am lasat de fumat am aavut persoane in familie care m-au invitat la o tigara imediat dupa ce m-am lasat de fumat. probabil ca daca merg si eu sa fumez nu se vor mai simti ei asa slabi. cine stie pana la urma?! ideea este ca sunt foarte multe implicatii si viciile sunt foarte complexe, deloc simple.
cu placere! numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu-i judec, ca nu mi se pare ceva anormal si oricum, eu nu sunt ruda cu normalitateahee hee ci pur si simplu mi se pare ceva banal.
Unii nu sunt constienti ca un viciu e o capcana cu care te poti lupta chiar si ani de zile. Am incercat tigara de nu stiu cate ori, trageam numai in plamani, a fost o vreme cand fumam 1-2 pachete pe zi dar le-am lasat, desi acum parca imi mai face cu ochiul cate una, dar nu vreau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Multi mi-au zis ca daca nu fumez, nu beau, atunci pentru ce mai traiesc? "
Au uitat sa mentioneze si de sex. laughing
Nu stiu cine-s aia multi, dar sper ca nu toti iti sunt si prieteni cu o gandire atat de primitiva/mediocra.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu, e mult de munca pana sa-mi devina cineva prieten. Dar am dat de multe persoane care mi-au spus asta, de varste diferite.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bine ai venit în lume.

| 220V a răspuns:

Toate persoanele au perspective diferite privind fericirea, eu sfatuiesc pe toata lumea sa-si traiasca viata asa cum vor. Poti sa-ti traiesti fericirea asa cum vrei, atat timp cat nu privezi pe altii la fericire prin actiunile tale.

| Annonnymous a răspuns:

Hmm,nu consta in aceasta fericirea, pur si simplu este un supliment pentru relaxare, si este si o moda, vazind in multe filme asemeanea scene incearca sa se simta si ei asemeanea!