| Bia696 a întrebat:

Eu și prietenul meu suntem împreună de aproximativ 6 luni. Ca și în orice relație am avut unele certuri, iar părinții mei s-au băgat și au contactat protecția copilului ( eu având domiciliul la iubitul meu) iar protecția copilului au venit la fața locului și ne-au dat ca și soluție ca să nu mă ia la centru de plasament, căsătoria dintre mine și iubitul meu. Noi am acceptat soluția lor și am făcut rost de acordul ambilor părinți, am făcut toate actele necesare și am depus actele la judecătorie pentru a obține acordul de la judecător pentru ca așa ni s-a spus ca trebuie făcut. Acum întrebarea mea e alta, mai pot cei de la protecție să anuleze acest acord ca noi să nu-l primim? Și eu sunt obligată să merg la liceu după căsătorie, menționez ca am 16 Ani și sunt în clasa a noua sau doar acum sunt obligată?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In situatia descrisa protectia copilului n-au nici un motiv sa se opuna (ca nu ei pot anula) si nici o atributie la obtinerea autorizarii de la instanta de tutela.
Si poti continua liceul si este bine sa-l continui.

| Bia696 explică (pentru Ioandelasal):

Deci doar eu sau bărbatul meu putem anula? Ca una din angajatele de acolo mi-a spus ca dacă nu mai merg la liceu sună la judecătorie și anulează obținerea dispensei

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce sa te ia la centru de plasament? Te puteau obliga sa te intorci la parinti.
„Ca și în orice relație am avut unele certuri, iar părinții mei s-au băgat și au contactat protecția copilului ( eu având domiciliul la iubitul meu) "
Se pare ca nu au fost doar „unele certuri" de s-a ajuns la Protectia Copilului.
Oricum, relatia voastra are un viitor foarte scurt.

| Violleta2022 a răspuns:

Maritata la 16 anisori cu unul cu care te tot certi?
Iarta-ma ca-ti spun, dar este prostia vitii tale, fiindca relatia asta nu are viitor, daca voi va certati deja de pe acum.

Pacat ca ti-ai nenorocit copilaria si viitorul, ca la liceu nu te mai poti intoarce dupa casatorie, decat la CURS SERAL unde vei face clasele 9-13 pana termini licuel si apoi dai BAC-ul.