| Girly97 a întrebat:

Exista situatii cand angajatorii nu isi platesc salariatii?

Răspuns Câştigător
| Ralena a răspuns:

Da. Desigur. Unul ar fi cand salariatii sunt pontati nemotivati o luna intreaga pentru ca in loc sa se implice la locul de munca, sa invete, sa se perfectioneze, aleg sa chiuleasca ca sa puna intrebari aiuristice despre locul de munca happy. Nu iti face griji, cel mai probabil nu esti suficient de importanta ca sa riste sa nu iti plateasca happy. Glumesc, evident. Atata timp cat esti angajata cu forme legale, si cat timp lucrezi, adica nu esti absenta nemotivata, vei fi si platita, nua i de ce sa iti faci griji. In Romania angajatul are mult mai multe drepturi decat angajatorul, iar angajatorul este mult prea aspru pedepsid daca nu respecta codul muncii, prin urmare nu se va risca nimeni sa il incalce asa de flagrant. In foarte foarte multi ani de consultanta pentru angajatori si angajati, nu am auzit decat in extremis probleme cu angajator, am auzit insa la ordinea zilei probleme cu angajatii, asa ca nu in locul tau mi-as face griji.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, exista:
- cand n-ai contract inregistrat la ITM cu ei si n-au chef de plata
- cand au probleme financiare
- cand ai facut pagube firmei, mai mari decat salarul calculat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| gabicoo a răspuns:

Da! Foarte mulți patroni fac asta!
Știu că ești angajată de scurt timp. Ai grijă la următorul aspect: contractul tău de muncă să fie înregistrat la ITM.

| Girly97 explică (pentru gabicoo):

Cum sa verific asta?

| gabicoo a răspuns (pentru Girly97):

Mergi personal la ITM și verifici.
Nu știu exact ce prevede legea. Eu am intrat " în câmpul muncii " acum 21 de ani. Descarcă de pe net Noul Cod al Muncii și citește-l cu atenție. Ai multe drepturi prevăzute prin lege. Drepturi pe care patronii le uită sau se fac că uită!

| Girly97 explică (pentru gabicoo):

Multumesc mult pentru sfat!

| laSoledad a răspuns:

Salariile pe care trebuie sa le plateasca firma se numesc datorii sociale, care sunt datorii pe termen scurt (max 1 an). In categoria asta mai intra datoriile fiscale, datoriile catre furnizori, dobanzile la titluri mobiliare sub 1 an si creditele bancare pe termen scurt.

Ei bine, datoriile astea pe termen scurt trebuie plătite din surse financiare pe termen scurt, adica lichiditati - cash sau disponibilul din contul bancar.

De obicei, cand o firma se confrunta cu probleme de neplata a datoriilor le termen scurt, se spune ca are probleme de lichiditate, care e o problema cruciala. Aceasta lichiditate scazuta la tot mai multe firme dintr-o tara poate anunta o viitoare criza economica.

Fiindca atunci cand firma nu mai are bani sa finanteze activitatile curente si datoriile pe termen scurt, si salariatii o duc rau, si creditorii si furnizorii si actionarii, productia se incetineste si clientii au de suferit. Deci toti agentii din acest cerc au de suferit, cand firmele intra intr-o problema de lichiditate scazuta (cum s-a mai intamplat si acum un deceniu, de exemplu).

| FaraNume1245 a răspuns:

Da, în general țepele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am patit la paza asa ceva dar l-am amenintat cu ITM si mi-a dat banii.

| christine99 a răspuns:

In toata lumea mai exista angajatori de astia, daca ai contract de munca poti sa-i dai in judecata.

| Daniel323 a răspuns:

In prima zi de munca ai intrebat cand poti sa iei concediu.Azi,a doua zi de salariu.Asteptam cu interes intrebarea de maine despre pensii.

| Girly97 explică (pentru Daniel323):

Esti amuzant/a! laughing))

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Ohoho, foarte multe!