| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți de angajatorii care își plătesc angajații la un interval de 45-60 zile? Este legal acest lucru?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu este legal! Potrivit art 166, Codul muncii :
" (1) Salariul se plateste in bani CEL PUTIN O DATA PE LUNA la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz."(http://www.codulmuncii.ro/titlul_4/capitolul_3/art_166_1.html )

| NLS a răspuns:

Cunosc personal cazuri in care angajatii erau platiti o data la 3 luni, (nu era un obicei al firmei, a fost un caz special care s-a intins pe durata a circa 16 luni, cand nu a mai avut comenzi. Si lumea era bucuroasa si in aceste conditii, pentru ca era vorba de cca. 1000 angajati, care nu si-ar fi gasit toti de munca in alta parte. Anul mi se pare ca a fost 2010, deci in toiul crizei economice.)

| MihaiNicu23 a răspuns:

NU exista asa ceva poate cei care fac asta or avea angajati la negru.

| HadesSs a răspuns:

Exista asa ceva? De obicei salariul se plateste ori avans si lichidare dar in decursul a unei luni, sau tot salariul pe o data stabilita a lunii.