| Catrice a întrebat:

Exista vreo cale (legala,ilegala de toate felurile) prin care cineva poate deține copii ale actelor cu care nu a avut niciodată contact?
M-am trezit ca o rudă cu care abia vorbesc deja făcuse acte la notar cu copii după certificate de naștere, buletine, hotărâri de divorț la care nu avea efectiv cum sa aibă acces.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Singura cale legala, in cazul expus, este ca posesorii actelor sa-i fi dat copiile sau actele originale sa le faca.
Nu cred ca le-a facut ilegal, ar fi insemnat sa fure actele originale.

| Catrice explică (pentru Ioandelasal):

E vorba de buletinul meu pe care sigur nu i l-am dat vreodată și hotărârea de divorț a mamei care nici nu mai trăiește sau împreună cu alte acte de ale mele. Tocmai de asta ma mira.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Catrice):

Atunci probabil le-a obtinut din alta parte.
Hotararea de divort a mamei probabil a obtinut-o de la instanta, copia actului tau de identitate de unde ai depus-o.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să obțină copii ale unor acte personale, aceste acte nu se găsesc înregistrate nicăieri ca să poată avea acces la ele. Astfel unica modalitate este ca ele să îi fi fost furnizate de către propietari.

| Catrice explică (pentru sadrian46):

Eu sigur nu i-am dat certificatul meu de naștere sau buletinul sau actul de deces al mamei.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate că cine le-a obtinut a fost ajutat de un notar corupt.

| Sophieka a răspuns:

Poti expune situatia mai clara aici sau pe www.avocatnet.ro

| Catrice explică (pentru Sophieka):

Ideea e ca ma trezesc într-o zi cu respectivul la ușa sa vin la notar sa semnez un act cu care nu fusese de acord înainte. Am zis ok, pregătisem actele și la notar surpriza actul era deja făcut, toate copiile deja depuse (actele mele clar nu i le-am dat ca n-avea nici un sens sa ii dau cuiva care locuiește la km distanta certificatul de naștere sau buletinul sau actul de deces al mamei). Și mai frumos ca aia de la bordul notarial erau crba de genul a pai între rude e normal sa existe niște copii în caz de ceva. Și când i-am zis ca evident ca la ce era al meu nu a avut acces, alea au ridicat din umeri.

| sadrian46 a răspuns (pentru Catrice):

Avea acces la servicii, gen. Sau la privați care știu să facă acces la de toate contra cost.

| LarisaB a răspuns:

S-ar putea in cazul in care a fost un dosar la instanta sa se fii cerut de la instituțiile respective copiile unor acte. Dar depinde, in instanță se poate cere doar daca este parte în dosar si justifica un interes. Depinde de ce acte spuneți că este vorba mai exact

| Catrice explică (pentru LarisaB):

Nu,de un act notarial. Nici o legătură cu instanța ca altfel nu ma mai miram.