| 阿林 a întrebat:

Exista vreo sansa ca Romania sa-si recupereze teritoriile pierdute (Dobrogea bulgara, Cernauti, Odessa si Moldova)?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dobrogea nu este un teritoriu avut si pierdut. El a facut parte din Romania o perioada foarte scurta (inter 1918 si 1940) si nu fusese teritoriu romanesc practic niciodata inainte. Nu era si nu este locuit de romani si, in anii in care am avut acel teritoriu, nu am avut timp nici sa il deznationalizam si sa il romanizam, nici sa lasam o parere prea buna despre noia colo (este o perioada vazuta de toata lumea ca o ocupatie nedreapta). Acum, acel teritoriu apartine Bulgariei, tara membra UE ca si noi, care l-a populat si l-a bulgarizat. Locuitorii sunt si se simt bulgari si sunt la fel de dornici sa se alature Romaniei cum sunt bucurestenii dornici sa faca parte din Bulgaria.
Odesa a fost si ea ocupata de trupele romane intre 1941 si 1944, fara sa fie in vreun fel teritoriu romanesc, era doar o prada de razboi. Nu iti zic cum este privita ocupatia romaneasca acolo, care a fost destul de brutala (sigur, in conditiile unui razboi brutal). Nu vei gasi populatie romaneasca la Odesa sau un singur localnic care sa isi doreasca sa se intoarca ocupatia romaneasca. Nimeni nu ne va permite, in conditiile actuale, daca nu e razboi, sa impunem cu forta o ocupatie nedreapta (chiar daca Rusiei i s-a permis)
Basarabia și Bucovina de Nord, pe de alta parte, sunt teritorii traditional romanesti, locuite partial de oameni care se simt romani, vorbesc romana si sunt legati de cultura romaneasca. In conditiile actuale, nu vom putea ocupa aceste teritorii militar, dar este posibila o unire de buna voie cu Republica Moldova. Obstacolele sunt faptul ca populatia nu este 100% romaneasca, sunt destul de multi rusi, ucrainieni, etc si faptul ca Romania nu este pregatita sa faca sacrificiul economic necesar (unirea ne-ar scadea tuturor celor din actualele granite nivelul de trai semnificativ)

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

O mica rectificare, Cadrilaterul ne-a apartinut din 1913, dupa Al 2-lea Razboi Balcanic.

| Brigaela a răspuns (pentru ramon2473):

E vorba de Dobrogea de Sud, de Cadrilater. Scuze, trebuia sa precizez. Dobrogea de Nord, actuala Dobroge romaneasca nu era nici ea prea locuyita de romani cand a revenit Romaniei (nici de bulgari, cu de un amestec de popoare), dar acum este 100% romaneasca 9si cei de alte etnii si nationalitati se simt romani)

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, corect, multumesc frumos

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

In plus, problemelecare nu ne permit retrocedarea teritoriilor nu tin de vointa populatiei, ci de dorinta marilor puteri, vezi Crimeea(nu cred ca recunoaste nimeni anexarea de catre Rusia, desi anexarea a avut loc prin plebiscit), Kosovo (care inca nu este recunoscut de mai multe tari, Rusia de exemplu, dar si Romania, e destul de clar de ce nu recunoastem Kosovo), atat imi amintesc recent.

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru ramon2473):

Am gresit si imi pare rau, ma concentram pe idee. Ai dreptate, Dobrogea de Nord este a Romaniei. Stiu si eu de la bunicii mei cum a fost, mai ales ca bunica a fost eleva cativa ani la Turtucaia (in incercarea statului romana de a romaniza regiunea, cei care primeau burse de orfani, ca bunica, au fost trimisi sa studieze in Cadrilater). Spun ca Dobrogea de Sud nu a fost un teritoriu avut si pierdut, fiindca de fapt a fost un teritoriu pe nedrept anexat de Romania si el a fost cedat, chiar daca fara voie, intr-un curs normal cred eu. E drept ca nici teritoriu bulgaresc nu prea era.

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru ramon2473):

Cred ca e foarte dificl de formulat o opinie. Trebuie sa nu uitam ca s-a dus o lupta masiva de dezromanizare si rusificare si ca acolo multi nu sunt romani si nu au fost niciodata.

| Brigaela a răspuns (pentru ramon2473):

Interesanta poveste.
Stiu ca noi invatam o istorie trunchiata, care nu ne face nici o cinste. pana la urma, ne falsificam identitatea, parca am fi un popor care se legitimeaza cu un buletin furat. De aceea am si spus ca Odesa a fost ocupata si ca si noi am dus actiuni de deznationalizare a bulgarilor din Cadrilater. E un adevar si nu vad de ce nu l-am spune, pana la urma e trecut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Cine l-a invatat pe tipul de mai sus ca Basarabia n-a fost niciodata a noastra, la cate ore de istorie a fost? Basarabia a facut parte din Moldova lui Stefan, a fost vesnic pamant romanesc, cu exceptia unui secol. Atat Basarabia cat si nordul Bucovinei sunt pamant romanesc, 2 regiuni care ne-au fost luate de rusi, iar apoi impartite in noi state dupa destramarea URSS.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Brigaela):

Bati campii! Esti putinista? Ce gunoi uman!

| Brigaela a răspuns (pentru oprescudorin11):

Am facut o greseala in primul comentariu si, unde scriam Dobrogea, trebuie inlocuit cu Dobrogea de Sud. Nu bat campii, citeste mai cu atentie, probabil din cauza erorii mele nu ai reusit sa intelegi sensul. Am scris doar adevaruri istorice, fara comentarii subiective, adevaruri pe care le stii si tu la fel de bine ca mine.

| relian a răspuns (pentru ramon2473):

Nu te mai lua dupa ce spune bunicatu ca n-are de unde sti el istorie. Daca vrei sa stii citeste istoria, dar una adevarata, mai aproape de adevar.Dobrogea de azi a fost a romanilor,ca fost sub ocupatie turca asta e alta poveste. Apoi a izbucnit un razboi inainte de primul razboi mondial un razboi regional nu mai stiu exact in care Bulgaria a fost inamicul RO,dar a fost invisa asa c a RO pentru prima oara in istoria ei a luat bulgariei o bucata, adica cum ar fi astazi de la granita cu dobrogea in jos, teritoriu a fost sub ocupatie romaneasca cativa ani, acolo chiar si-a facut o casa de vara si familia regala, chiar daca nu ma insel acolo a fost inmormantata si una din femeile casei regale, nu mai caut acum exact cine anume.Deci multi romani stim ca RO niciodata n-a avut pretentii teritorilae sau sa acapareze teritorii de ala ltii dar a facut-o atunci, Dupa a revenit bulgariei iarasi si asa este si azi.Acum daca ne intorcem in trecut pe vremea dacilor teritoriu ala era al lor al dacilor, dar una erau dacii altii suntem noi romanii.In rest basrabia zisa si republica moldova a fost a Moldovei adica a romanilor, si Bucovina de nord care astazi apartine de Ukraina a fost tot a romanilor aparind de Moldova.In rest Odesa si Crimeea nu au fost ale romanilor, nici macar ale dacilor nau fost.Crimeea a fost ocupata daca nu ma insel de Moldova o vreme, de aia stii tu sau altii ca odesa nu stiu ce.Cam asa sta realitatea nu ce spune bunicu nu ce spune brigaela,citti din informatii mai aproape de adevar,nu din amintiri din copilarie. Iara moldovenii din republica moldova nu vor nici o unire nimic,poate asa o f mica parte dar majoritatea is indoctrinati de rusi, nu mai pot fi salvati laughing ari fi bine sa vorbiti cu moldoveni sa vedeti cum vorbesc, ce vorbesc, ce ganduri au, sta mata in coada, deci nici o sansa sa accepte aia unirea de RO.Ro daca era tare in ceva lua teritoriu ala cu forta, adica sil lua inapoi nu ca vrea populatia, aia nu are cuvint de zis, este teritoriu al romanilor deci ai tot dreptul sa-l iei inapoi, indiferent ce spune populatia din acele zone.De ex daca Rusia a cedat Cremeea catre Ukraina ce au facut ei acum este o mare magarie, adica ca sau dus si l-au luat inapoi, asa ceva nu se face, Crimeea n-a fost luata cu japca de Ukraina au cazut la intelegere deci ca acolo sunt rusi sau ces aia ca aia vor sa se uneasca cu Rusia aia nu se ia in calcul.Un tritoriu daca este al tau al tau trebuie sa fie indif cine sta pe el.Deci basarabia Bucovina ar trebuie sa revina RO, dar cum RO este condusa de mamaligari, de oameni fara minte si fara nici o educatie mie ca pierdem si alte teritorii cu astia laughing

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru ramon2473):

Nu stiu despre ce vorbesti tu cu ukraina, dar RO na luat nimic de la Ukraina niciodata, deci nici n-a avut ce restitui, ba Ukraina se pare ca detine teritorii ale RO bucovina si sudul basarabiei.Cu Bulgaria da asa este a luat dar a dat inapoi dupa.

Răspuns utilizator avertizat
| oprescudorin11 a răspuns (pentru Brigaela):

Imi cer scuze pentru faptul ca nu ne cunoastem ISTORIA din motive, sa zicem, obiective.
Acum, ce sa zic, ai dreptate global vorbind.
Romanii au o soarta speciala.Constand in faptul ca, in opinia mea trebuie sa ne depasim handicapul de civilizatia, tehnologie! Iarasi niste preturi platite! De aia ne trebuia UE, dar trebuie sa fim cu ochii in patru si la 'scumpii nostri vecini".
La ctume si la lupta si dintre ei! E iarasi o grea POVARA!
Sunt insa, convins ca suntem cei mai PUTERNICI, si chiar cu matracucii, care bruiaza SCOPUL, vom trece si de acest moment Crucial.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru ramon2473):

Bucovina de Nord a apartinut Romaniei. Deasemeni Basarabia care se oprea la Nistru.Cadrilaterul poate, mai sigur nu! Ukraina nu a exostat vreodata. E o inventie Stalinista! Despre profituri ar trebui sa vorbeasca altcineva!
Uneori nu este profit sa iesi afara din casa! Asta nu inseamna ca pe termen lung, nu ai multe de pierdut, tu sau generatiile viitoare!
Nu-ti face grija de rusi, bosgori sau bulgari, americani sau alti matracuci! Se vor descurca si fara opinia ta sau a mea!
Dar, chiar daca-mi place tonul tau AGRESIV, cred in mintea mea, ca agresivitatea trebuie sa existe exclusiv in fapte si mai cu masura in opinii.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru ramon2473):

Draga mea, ISTORIA trecuta si Viitoare o fac cei PUTERNICI!
Daca mai avem acum o, macar istorie aproximativa, plina de contradictii, in ciar mintea noastra, dovedeste ca SUNTEM PUTERNICI inca!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru relian):

Pe de alta patrete! Va rog eu, eludati 'Ukraina'! Nu a existat vreodata! E inventia lui Stalin, bun strateg!
Si a europenilor care vor un PICIOR in Russia.
Nu ma intereseaza decat ce e al nostru, al romanilor.
Incetati cu copilarii adolescentine, chiar daca sunteti inca copii! Nu e timp in Romania de copilarie! Trebuie sa ne nastem direct adulti! Altfel vom pierde tot! Shakespeare spunea in Regele LEAR ca 'The Repiness is all!"
Adica' Maturitatea este totul!'. Cred ca in engleza veche! Cred ca trebuie sa tinem cont si de asta desi ne este si ne va fi GREU! Dragilor Romani!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru relian):

Asa este!

| relian a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ukraina na exista vreodata, cine spune asta tu sau unde ai mai auzit si balaria asta?laughing Ukraina a existat de cand exista si Rusia, de fapt cand rusii au venit prin zona aia de la cuca macaii si sau aciuat pe acolo, sefi de trib erau spune legenda sau povestile 2 frati, care sau certat si sau separat unu rusia, alantu ukraina, asa spune povestea, istorisirea, sau istoria sau cam asa ceva sa intimplat.Deci daca noi avem ceva in comun si ne certam si ne desparitm,apoi fiecare isi face echipa de fotbal,nu poti sa vii tu Steaua sa spui ca eu cucuetii din deal nu am avut nicioata echipa laughing Europenii nau vrut niciodata picioare in Rusia, nu au fost curiosi, dara rusii se pare cau vrut totul pana la ocan, asa lea lasat nagat bolnav al lor mostenire, asta lea bagat in scafarliile alea ale lor ca ei trebuie sa ajunga de la un ocean la altul.Cea fost al romanilor astazi e la Ukraiana, 3 teritorii-Moldova-Bucovina -Basarabia.Asta pentru ca Rusia sau URSS a facut o noua impartire administrativa sia trecut bucatile astea de la R.Moldova catre Ukraina, si Transnistria catre Moldova.Acum co fi fost facuta cu intentie sau nu asta nu stiu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Inima Reginei Maria a stat intr-o caseta la castelul de la Balcic, la asta te refereai cred, un mic detaliu, nu o lua in nume de rau.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru relian):

Ukraina, ai recunoscut! A existat doar in contextul permanent al existentei rusilor, asa cum si Moldova a existat doar in context romanesc.Perfect!
E normal ca au avut Tari ca IGOR si Ivan cel Groaznic, la un moment dat! Dar 'NIMIC NU EXISTA IN VREUN LETOPISET CA UKRAINA A FOST VREUN STAT DE SINE STATATOR!
Vezi tu? Istoria se scrie de diplomati si slugi intr-un context in care nu trebuie sa superi pe cineva. Cum sa-ti explic? Nu poti spune ca soacra-ta e javra, caci iti superi nevasta! Si nu asta vrei (politic).
Vei spune ca e cea mai frumoasa din lume! Dar atunci au aparut ghilimetele! Asa si cu ucraina ta! Lasa apoi bancurile ucrainiene!
Dar Transnistria nu e SIGUR a noastra! Aia afost TAMPON permanent chiar in epoca in care romanii erau puternici!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Brigaela):

In principiu ai dreptate, dar uiti un lucru esential:cand rusii au creat enclava nistreniana, deja ne-au propus linia de granita! De care, politicieni pampalai nu au stiut sa profite! Acum ne-au propus ca granita sa fie Prutul!
Maine va fi Siretul!
Cu cretini si hoti la conducere nu vom fi vreodata un STAT STABIL!

| Brigaela a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu este adevarat ca rusii ne-au propus o granita, asta o poate spune doar cineva care este fie rau intentionat, fie nu intelege nimic din politica externa. De asemenea, a fost mai mult decat evident ca in razboiul nervilor intre Rusia si NATO, NATO a castigat (cu niste pierderi calculate).
Conducatorii nostri sunt exact pe masura noastra, nu sunt nici mai hoti si, nici mai cretini decat media acestui popor. Care este partial cinstit, adr are niste definitii exotice pentru cinste si este destul de inteligent, dar uneori se preface ca nu intelege.
Si suntem, de peste 70 de ani un stat stabil, iar din punctul asta de vedere, suntem din ce in ce mai stabili si nu suntem amenintati de nimic palpabil (in afara de putina paranoia)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu e doar paranoia, mai ales in contextul in care Europa fierbe, se propune o Europa cu 2 viteze, am mai avut asa ceva...''De la Stettin, la Marea Baltică, până la Trieste, la Marea Adriatică, o cortină de fier s-a coborât de-a curmezișul continentului European", de asta Romania, cat si vecinii nostri nu sunt la acelasi nivel cu tarile din vest. happy

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Brigaela):

Desi, spunea Henry Kissinger, ca si paranoicii au dusmani!
Suntem stabili, cata vreme sunt stabile statele care ne manageriaza.Cam asta e stabilitatea noastra. Ne imbatam cu apa rece, daca credem ca 'noi suntem di vina'.

| Brigaela a răspuns (pentru oprescudorin11):

Eu nu cred ca ne manageriaza cineva. Si dovezi au tot fost in ultimii 20 de ani. Cred insa ca suntem supusi unor influente externe, asa cum sunt toate statele. Evident ca influentele unui stat mare asupra unui stat mic sunt mai puternice decat invers, dar atata timp cat fiecare cetatean din tara asta isi va exercita dreptul la libertate (inclusiv dreptul la vot) si isi va indeplini cu maxima constinciozitate obligatiile de a fi cinstit si muncitor, lucrurile vor merge bine, vom avea si stabilitate, si putere si bunastare

36 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stim inca, dar daca se inventeaza masina timpului in cativa ani, vom putea calatorii in viitor si cine stie, poate vom afla.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Atea sunt lucruri care le poti afla numai de la ONU, uashinton, Moscova.

| Clorox a răspuns:

Nu-ti ajunge unde stai? happy
Este bine ca traim in pace cu vecinii nostri!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Clorox):

Daca si ei ne-ar respecta! Daca nu? O sa le recucerim respectul! Inclusiv prin FORTA prin ei nu ne-ar respeca! SUNTEM PUTERNICI! Mai ales in aceasta conjunctura!