| doarEu001 a întrebat:

Daca am dat sa-mi se recupereze arhiva de messenger exista vreo sansa sa anulez aceasta si sa nu imi mai apara arhiva respectiva? funda. urgentbig grin

Răspuns Câştigător
| delya91 a răspuns:

Continutul diverselor conversatii se afla stocat in computer inntr-un folder...pasii spre el sunt :
de ex in C >Program Files >Yahoo! >Messenger >Profiles >un folder cu numele userului tau(sau al altcuiva care mai utilizeaza acel computer, sau un alt nume de user in cazul ca ai mai multe conturi de Yahoo) >Archive >iar aici vei gasi mai multe nume de user cu care ai purtat conversatii...intri pe unul din ele si vei gasi conversatia, inclusiv data si ora exacta cand a fost efectuata.
In cazul ca ai intrat in arhiva pe alta cale, de ex prin Messenger, si ai debifat stocarea de arhive ori din greseala ai dat click pe Clear Archive Now, acele arhive se sterg automat, deci nu le mai poti gasi in computer ca in exemplul dat spre accesare spre ele. Exista o alta varianta de aflare, adica corespondentul cu care ai conversat sa le mai aiba salvate, eventual spui ca nu-ti amintesti ce ai conversat cu el si rogi sa caute el in arhiva lui ca in primul exemplu.Cam asta ar fi operatiunea, treaba ca se sterg, ori stau stocate 48 ore, nu este adevarata, deoarece ele nu se deleteaza pur si simplu in Recycle Bin de unde pot fi dirijate Restore la locul initial, adica in Archive, ci se sterg pur si simplu.
Daca acele mesaje contineau ceva foarte important, precum, numere de telefon, pinuri, parole diverse sau altceva, ele se mai afla in computer dar nu se pot vedea, nu se sterge nimic, raman in memoria virtuala invizibila pana la o eventuala reformatare a acelei partitii sau a intregului HDD.
Exista si operatiuni de salvare de date pierdute de pe HDD(adica aparent nu le vezi nicaieri)si totusi ele se pot recupera, dar exista riscul sa gresesti ordinea operatiunilor si nu este recomandat sa faci asa ceva(recomandabil este sa faca cineva o mutare de tot ce ai in acea partitie pe o alta sau eventual pe un alt HDD eventual portabil, dupa care, cu ajutorul programului Partition Magic, se da executia "Undelete" la acea partitie din HDD, si apoi click ok, dupa care un restart...o sa apara la loc toate datele care au fost sterse prin "delete" de la instalarea sau reinstalarea precedenta a Windows`ului.
Repet, operatiunea este dificila, dar se poate si asa ceva, conditia fiind sa fie facuta de cineva care a mai facut asa ceva!

2 răspunsuri:
| delya91 a răspuns:

Intrebarea e gresita...despre ce arhiva vorbesti? cui ai dat sa ti-se recupereze?

| doarEu001 explică (pentru delya91):

Am pus din greseala cratima intre "sa" si "mi" la inceput.am sters o conversatie si am dat sa o recuperez(pentru ca merg recuperate in decurs de 48h) si voiam sa anulez aceasta operatiune.si as fi vrut sa stiu daca e posibilhappy

| delya91 a răspuns (pentru doarEu001):

Continutul diverselor conversatii se afla stocat in computer inntr-un folder...pasii spre el sunt :
de ex in C >Program Files >Yahoo! >Messenger >Profiles >un folder cu numele userului tau(sau al altcuiva care mai utilizeaza acel computer, sau un alt nume de user in cazul ca ai mai multe conturi de Yahoo) >Archive >iar aici vei gasi mai multe nume de user cu care ai purtat conversatii...intri pe unul din ele si vei gasi conversatia, inclusiv data si ora exacta cand a fost efectuata.
In cazul ca ai intrat in arhiva pe alta cale, de ex prin Messenger, si ai debifat stocarea de arhive ori din greseala ai dat click pe Clear Archive Now, acele arhive se sterg automat, deci nu le mai poti gasi in computer ca in exemplul dat spre accesare spre ele. Exista o alta varianta de aflare, adica corespondentul cu care ai conversat sa le mai aiba salvate, eventual spui ca nu-ti amintesti ce ai conversat cu el si rogi sa caute el in arhiva lui ca in primul exemplu.Cam asta ar fi operatiunea, treaba ca se sterg, ori stau stocate 48 ore, nu este adevarata, deoarece ele nu se deleteaza pur si simplu in Recycle Bin de unde pot fi dirijate Restore la locul initial, adica in Archive, ci se sterg pur si simplu.
Daca acele mesaje contineau ceva foarte important, precum, numere de telefon, pinuri, parole diverse sau altceva, ele se mai afla in computer dar nu se pot vedea, nu se sterge nimic, raman in memoria virtuala invizibila pana la o eventuala reformatare a acelei partitii sau a intregului HDD.
Exista si operatiuni de salvare de date pierdute de pe HDD(adica aparent nu le vezi nicaieri)si totusi ele se pot recupera, dar exista riscul sa gresesti ordinea operatiunilor si nu este recomandat sa faci asa ceva(recomandabil este sa faca cineva o mutare de tot ce ai in acea partitie pe o alta sau eventual pe un alt HDD eventual portabil, dupa care, cu ajutorul programului Partition Magic, se da executia "Undelete" la acea partitie din HDD, si apoi click ok, dupa care un restart...o sa apara la loc toate datele care au fost sterse prin "delete" de la instalarea sau reinstalarea precedenta a Windows`ului.
Repet, operatiunea este dificila, dar se poate si asa ceva, conditia fiind sa fie facuta de cineva care a mai facut asa ceva!