Întrebare recomandată | kidsXXL a întrebat:

Am 11 ani.Pot sta pe scaunul din fata la masina,daca imi pun centura, chiar daca e voie de la 12?

Răspuns Câştigător
| BlackNinja a răspuns:

Poti sta dar sa ai centura.Eu stateam si la 10 ani si nu mi-au zis nimic politaii, chiar daca m-au vazut.

48 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu poti sta, legea circulatiei prevede ca este voie numai de la 12 ani. Daca esti gasit de politie soferul risca o amenda de la 630 lei la 1.400 lei.
P.S. Ma mira cum toti neavenitii si habarnistii isi dau cu parerea si tu esti indus in eroare.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă șoferul nu are ce face cu banii, stai și în față cu centura pusă!
Pa, pa.

| kidsXXL explică (pentru Legiuitoarea):

Ma da pana la urma da sau nu? Ca ma disperati!

| Legiuitoarea a răspuns (pentru kidsXXL):

Bună iar.
Răspunsul este nu, după vârsta de 12 ani, scurt! Și fără "ma", da?
Pa, pa.

| kidsXXL explică (pentru Legiuitoarea):

Da cine te crezi tu ma rog?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru kidsXXL):

Bună din nou.
Prietene, uite cum stă treaba: te-am respectat, trebuie să mă respecți!
Nu mai lua foc, arată că ai decență în exprimare.
Citește, pentru cultura ta generală și asta: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
La 11 ani comentezi foarte urât!
Pa, pa.

| Hash001 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Nea', are 11 ani lasa scoala sa-si faca efectul, nici eu la 11 ani nu eram mai presus, cred ca nici tu.

| onasis1961 a răspuns:

Nu ai voie! Chiar dacă ai centura pusă! Şi când vei face 12 ani, tot trebuie să pui centura!

| MihaelaDart a răspuns:

Poti sta unde doresti, desi o faci pe riscul tau (chiar daca ai sau nu centura de siguranta)!

| Maariiaa a răspuns:

Bună,
În mod legal, îți este permis să stai pe scaunul din față de la vârsta de 12 ani.
Eu am stat de la 10 ani în față, polițiștii nu au zis nimic. Dar șoferul poate primi amendă conform legi.

Pa, pa!

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Oricum tu vei sta în faţă chiar dacă legea îţi interzice.
Poliţia probabil că nu îţi v-a zice nimic.
Regulile sunt pentru a fi încălcate.
Tu vei păţi ceva ci nu eu.
Pe curând!

| DarkBlood32 a răspuns:

Deci,de la 12 ani poti sta pe scunul din fata, langa sofer, si iti pui centura. happy Sper ca ai inteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

12 ani 11 ani nu isi da nimeni seama deci poti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti doar cand ai buletin adica de la 14 ani

| Mwha a răspuns:

Mai bine ai sta pe locul din spate. Nu este legal ca un copil < 12 ani sa stea pe locul din fata. Tu decizi. Pa!

Răspuns utilizator avertizat
| AmanoYuno a răspuns:

Depinde de pe unde treci si daca ai sau nu centura

| JusticeForCraiova a răspuns:

Ba tu esti prost gramada sa mor eu... ce intrebare de 2 lei laughing iauzi la el, ba copile eu la 7 ani stateam in fata fara centura si numi ziceau nimic gaborii

| kidsXXL explică (pentru JusticeForCraiova):

Ia vezi-ti tu de treaba si nu mai da raspunsuri prostesti. Apropo, numai inventa povesti tongue

| JusticeForCraiova a răspuns (pentru kidsXXL):

Da ma da rolling on the floor copil crescut cu lopata auzi la el povesti... ma mir ca a avut tactu bani de masina laughing

| Louuder98 a răspuns (pentru JusticeForCraiova):

laughing

| iusty12 a răspuns (pentru JusticeForCraiova):

Da' ce tu il cunosti pe tacasu sau ce?

| Omega233 a răspuns (pentru JusticeForCraiova):

De asta dai pe afara de inteligenta, romana ai facut'o cu femeia de servici.

| JusticeForCraiova a răspuns:

Ba bagameas pl in mata auzi la el are masina si 1 tata calumea...laughing si taicasao e mort de beat si are o dacie din 1990 rolling on the floor ba coa3 poate tu sa iti vezi de saracia ta nu ma cunosti in primul rand copil prost de 12 ani!

| Serafir a răspuns:

Raspunsul corect este poti numa sa te lase ai tai happy

| Georg13 a răspuns:

Legal,ai voie sa stai pe locul din fata de la 14 ani din cate stiu, ca sa poti avea buletin pentru orice eventualitate happy. Acum, insa nu se mai tine cont de asta...

| PunkyA a răspuns:

Si ce legatura are centura cu varsta?

| gazaru a răspuns:

Frate asta o faci pentru sanatatea ta. Daca tu esti de acord sa stai in fata stai.Treaba ta

| The1smartiest a răspuns:

Poti desigur, dar risti amenda de la castraveti.si eu stiam ca de la 14 e voie!

| DeGea1 a răspuns:

E voie de la 14 ani altfel risti sa primesti amenda

| RazvanVlad a răspuns:

De la 12 ani este voie sa stai in fata

| BlackDice a răspuns:

Cel mai bine daca nai 12 ani cand vezi politia, hop repede jos si gata!

| SăȘtiCăMereu a răspuns:

Cu siguranta

| Useeeer124124 a răspuns:

Sigur ca da. Poti sta dar sa porti centura de siguranta.

| IceCrEaMGiRl a răspuns:

Sincer,eu am stat in fata si era sa ne dea amenda, bine ca m-am ascuns sa nu ma vada...Deci,nu...

| kidsXXL explică:

Bine! Mersi pentru raspuns! :X

| kidsXXL explică:

Da,adica aveti dreptate.Ca doar nu e ca la 14 ani sa am buletin! Mersi! big grin

| UnAnonimFaraNume a răspuns:

Acum pe bune, cine observa daca ai 11 sau 12 ani? Daca te intreaba cineva cati ani ai, zici ca ai 12, si n-ai vreun carnet sau pasaport la tine, si eu stateam la 10 ani in fata straight face

| MarinelTimidul a răspuns:

Poti sta cat vrei, dar daca esti prins plateste tactu' amenda