| Afrapt_Dorina_1973 a întrebat:

Firma la care am locrat nu a platit obligattile la stat asa ca somajul mi-a fost intrerupt ce sa fac?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca plata indemnizatiei a incetat numai din aceasta cauza, un asemenea motiv ar fi ilegal, nefiind prevazut in L.76/2002. In asemenea cazuri se pot lua masuri legale impotriva firmei si nu impotriva somerului, care nu are nici o vina.
Daca este asa cum spui fa o reclamatie sau vorbeste cu directorul AJOFM si spune-i ca daca nu reiau plata o sa-i dai in judecata. Numai bine!

| Afrapt_Dorina_1973 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc
dar asa mi s-a spus de la somaj

| Ioandelasal a răspuns (pentru Afrapt_Dorina_1973):

Nu se merge pe vorbe, trebuiau sa-ti trimita o instiintare/ decizie scrisa de incetare sau de suspendare a platii indemnizatiei de somaj.

4 răspunsuri:
| ioana1704 a răspuns:

DACA i-ai da in judecata?

| onasis1961 a răspuns:

Trebuie să te sesizeze în scris! Cred că e o greşală, tu eşti plătit pe ce ai lucrat.Atâta timp cât societatea respectivă a plătit cotizaţia către şomaj(şi a plătit-o că aşa nu beneficiai din prima se şomaj), acea societate poate da şi faliment iar angajaţii vor intra în plată! Baftă!