| anonim_4396 a întrebat:

(FUNDA)1.Fiind minor (14 ani) mai ma plimb cu scuteru mamei, scuterul e inmatricular, asigurare port casca chiar si vesta o port si ziua, stau intr-o comuna ce amenda pot primi daca ma opreste politia?
2.Cum am mai spus locuiesc intr-o comuna avand 14 ani pot sa vorbesc cu cineva care se cunoaste la politia sa dau o mita sa imi dea o hartie cum ca am voie sa merg cu mopedu prin sat daca da cam cat ar trebuie?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti inconstient si o s-o bagi si pe maica-ta in belea. Fapta constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare pana la 3 ani. Tu nu o sa patesti nimic, minorul sub 14 ani nu raspunde penal, dar cu aceeasi pedeapsa se pedepseste persoana care ti-a incredintat scuterul, respectiv mama ta. Lasa-te de prostii si asteapta sa faci 16 ani si sa obtii certificatul de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera.

| Robo97 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sa iti spun mai bine sunt 10 de copii de 14-15-16 ani prin sat care merg si ea prins si toti zicem ca l-am furat de la mama sau tata si poltia la uniii i lasa sa plece si ca sa iti zic mai bine nu mai baga lumea in spaima am stat de vorba cu un copoi din sat aseara si mi-a zis ca prima data iau un advertisment a 2 ori 20 mil ori 3 zile spal bai si nu-s ce rahat si a 3 sunt obligat sa platesc 20 mil da astia din sat daca le da 2 3 mil se duc mai departe si nu te mai opresc PS:SEDIUL POLITIE ESTE IN ALT SAT LA VREO 5KMH AICI VINE DOAR DIN CAND IN CAND SA INGRIJEASCA GRADINA

| Robo97 a răspuns (pentru Ioandelasal):

SI INCA CEVA eu am 14 ani juma deci raspund e de faptele mele si daca i mai zic aluia ca l-am furat ca mam si asa e ocupata prin gradina si bagam o vrajeala da oricum ma oprit judeteana ca am mers undeva mai departe de sat miad desumflat rotile si mai zis sa ma duc acasa in nici un caz na mentionat de inchisoare

| Ioandelasal a răspuns (pentru Robo97):

Si vrei sa mergi pana faci vreo prostie mai mare? Lovesti sau esti lovit de o masina si te culege maica-ta din sunt, chiar nu ai bagat de seama cate accidente sunt? Nu bag pe nimeni in spaima, am spus doar ce spune legea, daca nu ma crezi citeste infractiunile prevazute in OUG 195/2002 (Codul rutier), cu md. si compl. ulterioare, in special cele de la art. 86, alin. 2 si 3.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
1. Nu ai voie să manevrezi așa ceva cel puțin până la împlinirea vârstei de 16 ani.
2. Unde este lege, nu-i tocmeală. Mama ta va lua maximul amenzii pentru tine.
Pa, pa.

| harciog a răspuns:

Treci pe la farmacie si cumpara un tratament pentru viermi paraziti.Ai limbrici ca te maninca in fund.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bine renunta pina nu faci o prostie. Mama ta poate avea mari probleme, pentru greselile tale.Aici nu mita conteaza ci siguranta ta sau pedeapsa pe care o poate primi mama ta.Numai bine.

| epurel a răspuns:

De câţi cc e scuterul? Oricum, până la 16 ani ştiu că n-ai voie.

| GiveMeYourPussy a răspuns:

Se poate rezolva cu 40 lei :p dupaceea nu vei mai avea probleme. dar in acea comuna aveti sediu de politie?