| LeonovATgates a întrebat:

FUNDA! Exista state unde casatoria intre minori e legala? Si daca da, cetatenii straini au voie sa practice?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania in anumite imprejurari
Vezi 272(2) cod civil

1 răspuns:
| gemeni6226 a răspuns:

Căsătoria minorilor a fost frecventă în cursul istoriei din diferite motive. În prezent, aceasta este răspândită mai mult în țările în curs de dezvoltare, cum ar fi unele din Africa, Asia de Sud, Asia de Sud-Est și de Est, Asia de Vest, America Latină și Oceania.Incidența căsătoriilor minorilor este într-o descreștere continuă. Țările cu cele mai mari rate observate ale căsătoriilor minorilor sunt Niger, Ciad, Mali, Bangladesh, Guineea și Republica Centrafricană, cu o rată de peste 60%. Niger, Ciad, Bangladesh, Mali și Ethiopia sunt țări cu o rată a mariajului minorilor sub 15 ani – peste 20%, conform unor studii din 2003-2009. Daca se pot casatori si cetateni straini? asta deja trebuie intrebat la consulatul tarii respective in Romania.