| Bianca_Andreea_1997_N0MK a întrebat:

Hei. A-si vrea sa ma duc intr-o vacanta la mama mea (Spania) si nu am 18 ani si nici pasaport, dar unchiul meu se duce si el tot acolo la ea. oare ma lasa si pe mine sa trec granita fara pasaport, fara o incredintare din partea ei?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a pleca intr-un stat UE, cum este si Spania, nu ai nevoie de pasaport, este valabila si cartea de identitate.
Mai ai nevoie de o declaratie autentica a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica drept insotitor major pe unchiul tau. In tara declaratia se face la un notar public iar in strainatate la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada sau Consulat).

| mihai69 a răspuns:

Ca să treci granița ai nevoie fie de pașaport, fie de carte de identitate valabilă (din asta sigur ai). Ca să pleci din România spre alt stat din UE, ai nevoie în afara documentului de identitate de o procură legalizată de la ambii părinți (sau doar de la cel care nu te însoțește, în caz că ești totuși cu unul dintre ei, sau dacă părintele care NU e cu tine este divorțat și i-ai fost încredințat; în acest caz, ai nevoie și de sentința de divorț unde scrie asta, definitivă și irevocabilă). Iar însoțitorul tău trebuie să aibă un certificat de cazier valabil, emis în acel scop (însoțire minor peste hotare).

| Gaby46 a răspuns:

Depinde de sofer si de vames, poti trece si cu vreo 50e, doar sa ai buletin.Iar procura este vreo 60-70, daca o face de acolo(depinde unde)