| Alejandra4785 a întrebat:

Vreau si eu niste sfaturi.Simt ca m-am inchis in mine,nu vorbesc cu aproape nimeni,parintii mei sunt despartiti iar eu cred ca din cauza asta m-am si inchis in mine,am intrat in depresie plang din orice,daca se ia cineva de mine incep sa plang, cand merg pe strada evit sa trec pe langa unde sunt oamenii multi, prefer sa stau singura.De 1 luna m-a mutat in Spania deoarece in Romania nu mai voiam sa stau.Iar aici nu am multi prieteni am decat o prietena insa aceasta este tinuta din scurt mereu de catre parintii ei Si nu are voie sa iasa in oras nu o lasa nicaieri..Majoritatea timpului mi-o petrec pe net.Mama pentru mine e ca o staina la fel si tatal, deoarece eu cred ca ei tine mai mult la partenerii lor de viata decat la mine.Nici unul nu a stiut sa se apropie de mine, M-a lasat sa cresc cu bunicii din partea mamei, iar mama a plecat in Spania cand eu eram clasa a 3a.Mama a stat in Spania 7 ani de zile, lunadu-ma si pe mine de 2 ori in vacanta in Spania, iar la sfarsitul clasei a 9a am decis sa plec definitiv cu ea in Spania. Dandu-ma aici la scoala. Vreau sa va mai spun ca eu nu stiu ce e aia familie iar parintii mei pentru mine sunt ca niste straini care au incercat sa ma ajute si nu au putut si nici nu vor putea.Ei habar nu au cat de mult am suferit eu..Insa nu vor stii niciodata asta.Deci am nevoie de niste sfaturi.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In ce oras esti daca ai peste 18 ani putem da o tura afara la o gura de aer.

| AgathaRo a răspuns:

Deschide gura si spune-le pe fata ce te framanta, ce te doare altfel poti suferi in tine pana la adanci batraneti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru amandoua intrebarile intra la adresa care ti-o dau si acolo ai sa gasesti pe cineva care te va ajuta
www.telefonulcopilului tpu.ro

| Cozma27 a răspuns:

Hey.o sa fie bine happy nu mai e mult pana incepe scoala si o sa ai ocazia sa iti faci multi prieteni noi cu care sa-ti petreci majoritatea timpului...acuma e vacanta si poate ca timpul se scurge mai incet si stai mereu si te gandesti numai la probleme si de aia suferi mereu. nu mai fi atat de negativa cu tine, gandeste-te ca totul o sa fie bine. Chiar daca ai impresia ca parintii tai te neglijeaza pe moment ( datorita problemelor pe care le au si ei momentan ) cu timpul o sa-si dea si ei seama de faptul ca tu ai suferit pe urma certurilor lor si o sa se revanseze intr-un fel sau altul.

| Marinutsaa a răspuns:

Buna, din cauza ca multi nu sunt pregatiti de a avea o familie, sufera altii, in acest caz tu. Daca doresti sa scapi de toata "depresia" care o ai, trebuie sa iesi din limitele tale, nu ma refer la cea prostesc. Era normal sa te inchizi in tine, dar deja esti mare, ai viziunile, parerile tale, si cred ca e timpul sa incepi sa te afirmi cite putin. Faptul ca parintii iti sunt ca niste straini, porti si tu o vina, dar in fine, nu poti da timpul inapoi ca sa schimbi ceva. Acum trebuie sa mergi inainte, sa te ridici de jos, sa tii capul sus, si sa mergi inainte. Depresia, tristetea, nu te va duce nicaieri. Fa-ti prieteni, si fa cunostinta cu Spania, gaseste-ti locuri, lucruri, oameni care sa te faca fericita. Doar daca o sa vrei, o sa reusesti!