| RR2000 a întrebat:

Hei, buna TPU! Am si eu o intrebare:Cât costă amenda pentru deranjarea linistii si ordine publice? Am fost in aceasta seara cu niste prieteni intr-un foisor in spate la un bloc si jucam cărți! Pe la 23:30 a venit poliția ca a sunat cineva din acel bloc! Noi ascultam muzică(nu era data tare) si povesteam! Când a venit polițaiul si jandarmul ne-au luat datele de contact! Ar putea sa ne vina amenda chiar daca suntem la prima abatere?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.61/1991, rep. in 2014, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
ART.3.(1) Contravenţiile prevăzute la art. 2 se sancţionează după cum urmează:
c) cu amendă de la 500 lei la 1.500 lei, cele prevăzute la pct. 26);"
Se poate sa primesti amenda acasa dar s-ar putea sa spuna ca v-au sanctionat cu avertisment si acesta este sanctiune contraventionala si nu mai trebuie sa incheie proces-verbal de contraventie.

1 răspuns:
| JB_Ionela_2001 a răspuns:

Nu esti primul, si nici ultimul încearcă sa te duci in alte locuri in care sa nu deranjezi.