| Mathias39 a întrebat:

Ieri noapte eram prin cartier cu inca 6 baieti si pe la ora 2 si ceva a venit politia la noi si ne-a dat amenda pentru consum de substante ilegale si pentru deranjarea linistii publice. Precizez ca in acel moment eram langa o scara de bloc, iar 3 dintre tovarasii mei erau fumati si faceau ca animalele. Totusi e normal sa primesc si eu amenda pentru asta? P.S. : Am 19 si ani si sunt a 12 a.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Stiu ca situatia e nasoala, insa cand ai prieteni care se comporta inadecvat nu prea ai ce face, iti asumi ca esti si tu bagat in aceeasi oala cu ei.Probabil persoana sau persoanele care v-au reclamat nu s-a uitat cine, cum, ce face, ci doar au anuntat despre un grup care deranjeaza linistea publica.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca ai facut si tu galagie, chiar daca nu ca animalele.
Daca ai facut este normal si legal sa fii amendat.
Daca nu ai facut nici o contraventie nu este normal si nici legal, poti face plangere contraventionala la judecatorie, in maximum 15 zile de la data procesului-verbal de contraventie.
Sigur ca trebuie sa ai probe ca nu ai facut nimic, instanta nu te va crede doar pe ce spui tu, ar trebui sa ai cel putin 2 martori credibili.

| anonim3247 a răspuns:

V-a dat amendă pentru deranjarea linistii publice