| wanted1 a întrebat:

Hei.
O intrebare banala.
M-am inscris si eu la permis.
Voua cum vi s-a parut prima >ora?
Eu din pacate nu am avut ocazia sa conduc masini si mi-e un pic frica ca nu stiu mare lucru.
Am condus doar ATV|Motociclete.
Asa de inceput ce trebuie facut?
Fac chestionare pe telefon cu cate 24-25 intrebari continui. Nu prea am timp sa invat cartea. DAca continui asa am sanse la sala?

7 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Poate da

| Violleta2022 a răspuns:

Nimeni nu a avut ocazia sa conduca masini inainte sa inceapa scoala de soferi draga, tocmai pentru ca-i ilegal si nu risca nimeni sa faca puscarie, sofand fara permis.
Incearca sa inevti Legislatia rutiera din scoarta in scoarta, ca sa o intelegi si sa o poti aplica in trafic.
In plus, chestionarele le faci abia dupa ce inveti legislatia rutiera, ca sa fii in stare sa selectezi corect raspunsul.
Lasa naibii chestionarele, ca nu asa se invata pentru un examen auto, toceste Legislatia rutiera, ca aia este importanta!

| AFR81 a răspuns:

Tu macar le-ai condus pe alea, eu absolut nimic. De fapt, ma mai jucam NFS cu un volan.
M-a dus instructorul intr-o parcare mare si goala si mi-a explicat tot, de la inceput. Dupa, cred, 20 de minute, m-am urcat eu la volan si, dupa cum mi-a explicat el, am pornit masina. Acceleram cam aiurea la inceput, insa am inceput sa ma obisnuiesc. Usor, usor am bagat in a doua, apoi m-a scos pe sosea. Conduceam prin statiuni care, la vremea aceea, septembrie fiind, erau goale. Cred ca cu mai mult de 35km nu am mers si am facut drumul Saturn - Olimp si retur intr-o ora, cred. Mi-a mai explicat el putin si cu intoarcerea din 3 miscari, dar nu intelegeam prea multe. Nu stiam nici ca, masina fiind scoasa din viteza si fiind trasa frana de mana, nu pleaca de pe loc, astfel ca am stat ca prostul vreo 2 minute incordat, cu pedalele jos, cat timp a stat instructorul intr-un magazin. Aa si mai era si motorul oprit, dar eu tot calcam ambreiajul si frana. In prima sedinta trebuia, dupa spusele lui, doar sa vada daca pot sa merg drept. M-am descurcat bine. Problema a fost la intoarcere cand, intrand in oras, nu unul foarte mare, m-am speriat de celelalte masini si de pietoni. A condus mai mult instructorul. Tin minte doar ca am pus frana la vreo 15 metri de o trecere si au ras niste fete de pe trotuar. Cam atat.
In fine, ideea e ca vei lua totul treptat si, daca nu esti complet lipsit de talent, vei invata. La inceput si mie mi s-a parut foaaarte greu. Apoi a trecut timpul, am luat examenul si acum conduc masina mea destul de relaxat. Cam la a 7-a sedinta am inceput sa inteleg despre ce e vorba si sa incep sa ma descurc fara interventiile instructorului. Iar legat de chestionare, poti lua examenul si fara sa deschizi acea carte, insa ar fi indicat sa ai idee de ceea ce scrie acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am condus masini pe simulatorlaughing nu mi-am luat permisul, dar cand voi lua si dau traseul vreau sa dau pe circuitul Nurburgring. laughing Pe simulator cunosc circuitul cu ochii inchisi laughing Semnele? Stiu sa arat si cu stanga si cu dreapta.

| Kevinn2000 a răspuns:

Da, ai sanse. Si eu tot asa cred ca fac.
Eu am condus acum cateva zile o masina si mi se pare super usor laughing
Instructorul te va invata mai bine, de aceea este instructor.
Pentru inceput va trebui sa cauti un instructor si sa faci ore cu el laughing

| Fury12 a răspuns:

Sal.Eu iti recomand sa nu fii panicat si lasa emotiile deo parte.La oras o sa te filmeze.Este bun punctajul ai 3 ore parca timp la sala ai multe sanse sa ei sala.Multa bafta!

| dororo a răspuns:

Degeaba faci chestionare daca nu pui in practica ce ai invatat... fara exercitii nu faci nimic :/ cand conduci incearca sa te relazezi si nu te incorda prea mult pentru ca o sa te " caci pa tine " la fiecare obstacol