Întrebare recomandată | Jdjdjsiajsndndj a întrebat:

Hei! Sunt majora, parintii divortati si vreau sa trec pe numele mamei. Stie cineva ce acte imi trebuie? Nu prea inteleg de pe net...mersi

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este posibil asa ceva.
Dar mai ai rabdare ca te poti marita curand si poti trece pe numele sotului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa mai treci daca ești majoră?

| AdioTPU a răspuns:

Întreabă un avocat.

| ANAHsneaman a răspuns:

Bună seara!

Din câte știu se poate schimba numele sau prenumele pe cale administrativă pentru motive temeinice. Motivele temeinice le găsești pe net sau mai exact sunt în LG. Nr 105/2022 alineatul (2).
Acum depinde ce nume de familie porți în acest moment și dacă te încadrezi într-unul dintre aceste motive.
Spre exemplu numele de familie actual e alcătuit din expresii indecente ori ridicole. Legea permite să îți schimbi numele într-o asemenea situație.

Depui o astfel de cerere la serviciul public comunitar local de evidenţă a persoanelor, sau, după caz, la primăria unităţii administrativ-teritoriale în a cărui/cărei rază teritorială îți ai domiciliul sau ai avut ultimul domiciliu. Cei de acolo ar trebui să te îndrume cu exactitate, dar în mare la acte îți trebuie:

- cerere tip - înscriere mențiune ortografiere;
- cerere tip - înscriere mențiune schimbare nume;
- cerere tip - schimbare nume;
- cerere tip - Monitorul Oficial în care a fost făcută solicitarea de schimbare a numelui (cererea tip pentru publicare este avizată de primăria de domiciliu);
- certificatele de stare civilă original (naștere, căsătorie, după caz);
- cazier judiciar(6 luni de la emitere);
- hotărârea de divorț, în copie legalizată, definitivă și irevocabilă, în cazul în care se solicită schimbarea numelui după divorț.
- dacă este cazul, consimţământul persoanei al cărei nume se solicită a fi purtat, adică al mamei dat în formă autentică sau în faţa ofiţerului de stare civilă; deși nu cred că îți trebuie în situația asta.

O seara plăcută! Și multă baftă! big grin