| maryngeorge a întrebat:

Vreau sa trec masina de pe numele meu pe numele mamei mele, si nu stiu daca se poate sau trebuie neaparat sa fac acte de vanzare -cumparare sau exista o modalitate mai simpla si daca da ce acte imi trebuie?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vrei sa-i transmiti proprietatea se poate face prin contract de vanzare-cumparare sau prin contract de donatie.
Daca vrei doar s-o foloseasca poti face un contract de comodat (imprumut de folosinta gratuit). Doar contractul de donatie se face la notarul public (este obligatoriu sa fie act autentic), celelalte doua sunt valabile si sub semnatura privata (incheiate doar intre voi).

| fulgerul a răspuns:

Comodatul este in regula.Te asiguri ca la o eventuala neantelegere cu mama ta, poti renunta oricand la el. Daca insisti, doneaz-o sau faceti act de vanzare-cumparare.Bafta!

| floppy98 a răspuns:

Din cate stiu eu este act de donatie /mostenire