| anonim_4396 a întrebat:

HEI TPU! Am terminat liceul iar acum 2 saptamani am fost la fortele de munca pentru a-mi depunde dosarul de somaj. Astazi, am fost iarasi chemat pentru a completa niste chestionare cu intrebari ( interviu ). Stiu ca acest ajutor este de 250 lei pe luna. Intrebarea mea este : cand voi primi acesti banuti? Am auzit ca tocmai prin toamna in Septembrie ii voi primi. Este adevarat? Si daca ii voi primi in septembrie imi vor venii toti banutii din luna din care am depus dosarul? Dupa socotelile mele mi-ar venii cam 750 lei din Iulie pana in septembrie? Cine imi poate da mai multe detalii in legatura cu ce am spus eu mai sus este adevarat? FUNDA mare pentru raspuns, va multumesc! :*

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai fost pentru depunerea dosarului de somaj ci pentru inregistrare si luare in evidenta, inscrierea la somaj se face abia dupa 60 de zile de la luarea in evidenta si numai de atunci primesti indemnizatia. In cazul tau vei primi prima indemnizatie lunara abia pentru luna septembrie, socotesti 60 de zile de la data luarii in evidenta. Asta doar daca pana atunci nu te angajezi in munca.
Ai fost chemat la acel interviu tocmai pentru a se stabili ce loc de munca ti-ar putea propune sau daca este necesar sa faci un curs de calificare.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.In septembrie.Desi trebuia prin august.Dar sunt multe dosare si se intarzie cu ele.Sunt multi absolventi care isi depun dosarul de somaj.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Iniţial se efectuează luarea în evidenţele AJOFM - apoi, la 60 de zile după aceea, se depun actele pentru ajutorul de şomaj.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

Când îţi vin banii de şomaj, vin din urmă ( şi pe lunile anterioare, de la momentul în care ai depus actele )...

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Adevarat.

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

Adevarat, ce? :/