| anonim_4396 a întrebat:

Ajutoarele de somaj cand vor venii? Sa inteleg ca de luna viitoare? Dosarul l-am depus la inceputul lui iulie intre 3-10 ale lunii. FUNDA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca dupa trei luni de la depunerea dosarului.La primul somaj vei lua banii pe trei luni. Asa era acu 3 ani cand am facut si eu, posibil sa nu se fi schimbat nimic si asa vei lua si tu.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi nu spui expres, banuiesc ca esti absolvent. La inceputul lunii iulie ai fost doar pentru inregistrare si luare in evidenta. Inscrierea la somaj se face abia dupa 60 de zile, daca in aceasta perioada nu ti-ai gasit loc de munca sau nu ti-au oferit unul cei de la AJOFM, asa ca vei fi inscris la somaj doar din luna septembrie si prima indemnizatie o vei primi in septembrie.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La începutul lunii iulie te-ai înregistrat în evidenţele AJOFM pentru ajutorul de şomaj!
La 60 de zile după aceea TREBUIE să depui dosarul cu actele pentru acordarea şomajului şi, abia după aceea, în următoarele luni, vei primi cei 250 lei/lună ( timp de 6 luni ).

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

Toate cele bune.