| Mihai1000 a întrebat:

Heii, am vazut la televizor o stire ca cica poti sa te casatoresti de la 16 ani. Este adevarat sau trebuie cu acordul parintilor? (stirea este din 2010laughing dau funda!

3 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Da, din cate stiu eu, intre 16-18 te poti casatori cu acordul parintilor minorului/minorei

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Da. Intre 16-18 ani te poti casatori legal, insa DOAR cu acordul parintilor.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Articolul 272 din codul civil prevede: (2) Pentru motive temeinice, minorul care a implinit varsta de 16 ani se poate casatori in temeiul unui aviz medical, cu incuviintarea parintilor sai sau, dupa caz, a tutorelui si cu autorizarea instantei de tutela in a carei circumscriptie minorul isi are domiciliul.
Care sunt motivele temeinice? Astea le stabileste instanta de tutela, care este foarte drastica in a acorda acest drept. Unul din motive este faptul ca minorul este parinte.