| AnaTeodora122 a întrebat:

Pot face avort la 16 ani fără acordul sau știrea părinților? Ajutor!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate in mod legal.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu! Conform Legii nr. 95/2006, citez:
"Art. 650. – Varsta legala pentru exprimarea consimtamantului informat este de 18 ani. Minorii isi pot exprima consimtamantul in absenta parintilor sau reprezentantului legal, in urmatoarele cazuri:

a) situatii de urgenta, cand parintii sau reprezentantul legal nu pot fi contactati, iar minorul are discernamantul necesar pentru a intelege situatia medicala in care se afla;

b) situatii medicale legate de diagnosticul si/sau tratamentul problemelor sexuale si reproductive, la solicitarea expresa a minorului in varsta de peste 16 ani."
De asemenea, avortul la vârsta asta poate avea grave complicații (inclusiv infertilitatea sau, în funcție de trimestru, chiar moartea). Nu l-ai putut ruga pe iubi să meargă până la magazin după un Durex?

| AnaTeodora122 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Nu am.zis ca sunt inscaricinata! Am pus o întrebare la care aveam nevoie de un răspuns urgent.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Poți orice este posibil in România

| isemilia a răspuns:

Nu legal.

| Den1sa a răspuns:

Nu

| Den1sa a răspuns:

Cel mai bine este sa le spui oricum vor afla la un moment dat

| Iskisk a răspuns:

Nu