| xAntoanelax a întrebat:

Heiii. AM O INTREBARE URGENTA(DAU FUNDA).
Deci, daca cineva gireaza cu casa pentru un credit in banca, din acel credit cumpara alta casa iar pe cea de dinainte vrea sa o vanda,poate?
Adica voiam sa imi iau un apartament, urgent si am aflat ca acea casa este girata la banca. Daca o cumpar, cu acte in regula, banca le va lua alta casa sau vor continua demersurile pe acest apartament?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate vinde casa dar riscul trece la cumparator, ipoteca ramanand pe imobil si nu va fi radiata decat in anumite conditii:
-Dupa ce plateste creditul pentru care a fost ipotecata.
-Punand un alt imobil, de valoare echivalenta, sub ipoteca, bineinteles daca banca este de acord.
Este o prostie sa cumperi un imobil ipotecat, inainte ca ipoteca sa fie radiata, deoarece, asa cum am spus, ipoteca urmeaza imobilul.

| Barb0Senpai a răspuns:

Pai ori o cumperi si din acei bani ei isi platesc rata si tu numai ai nici-o treaba cu rata lor, fie isi schimba garantia, girand creditul de la banca pe casa pe care tocmai au cumparat-o. Eu zic ca trebuie sa vorbesti cu ei si sa le pui la dispozitie aceste doua variante ca si conditie inainte de a semna contractul