| ----:anonim:--- a întrebat:

Help! cine stie la categoria B1 ce masini se incadreaza? mersi

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a Codului rutier, aprobat prin HG nr. 1391/2006, art. 30, lit. l), la subcategoria B1 se incadreaza autovehiculul cu 3 sau 4 roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg si echipat cu un motor cu ardere interna cu CC mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h. Numai bine!