| Zambet a întrebat:

Hey, ce parere aveti despre cutremurele din Haiti? Oare de ce sunt asa de multe si de puternice acolo? A donat cineva pentru. sinistratii de acolo?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un eveniment nefericit, care aduce omul cu picioarele pe pamant, pentru a intelege cat de putin ii trebuie, ca sa fie fericit.viata, adapost si mancare.sa ne fereasca Dumnezeu pe noi care {unii} nu pot trai fara confortul existent, fara toale de firma, fara fite si altele. uitati-va la oamenii aia care nu le mai trebuie nimic decat adapost, hrana, sanatate.si invatati.ca nu se stie.de abia atunci apreciezi, o cana de apa, un ceai fierbinte, un codru de paine, su un suflet de om care-ti este alaturi in durere si suferinta.

7 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

E un eveniment nefericit. Cu siguranta au donat foarte mult dar nimic nu poate rascumpara situatia de inainte si daca stam sa ne gandim mai bine si aceea era trista. Daca apar cutremure la distanta mai mica de timp intr-un loc inseamna ca in acel loc se intersecteaza doua placi tectonice.

Uite o explicatie pertinenta despre ce s-a intamplat in Haiti : http://www.adevarul.ro/......81414.html

| Razvan a răspuns:

Cu siguranta daca as avea ceva bani as dona pentru ca imi pare rau de saracii oamenii.Cand am auzit ca a fost un cutremur in Haiti am ramas surprinsa pentru ca nu e o zona predispusa cutremelor de intensitate mare pe scara Mercali.Insa se pare ca acumularea de energie a cauzat cutremurul si replica acestuiawinking
Si cand am vazut ca turistii faceau plaja in Haiti langa cadavre...raised eyebrows
Pai aia sunt oameni? Nici macar animale nu sunthappy

| Steff_7182 a răspuns:

Salut!
S-a donat destul de mult.Chiar neasteptat de mult dupa parerea mea. Oricum, se va stabiliza situatia in cel mult 5 luni.
@Sensei.BRO----Andrei:ce se putea face, sa evacueze toata populatie pentru ca e posibil sa vina un cutremur? Asa traiau toti cu frica-n san ca o sa vina un cutremur.Nu se putea preveni. Poate ca se evita pierderea atatora, dar a fost destinul lor.
Pa pa si Bafta!

| Ana-Maria94 a răspuns:

Nu stiu, dar sincer imi este foarte mila de ei, nu am apucat sa donez inca, dar as faceo cu cea mai mare placere mai ales ca nu se stie niciodata ce sa poate intampla si la noi.Doamne ferste, o sa avem nevoie si noi de ajutor.

| dksjgpfbgfbopgdfk a răspuns:

In Romania nu se face nimic de genu'pentru oamenii strazii sau oameni necajiti. Dar noi sa donam altorastraight face
Daca ar fi fost acel cutremur in Romania, cate tari crezi ca ar fi donat pentru noi?straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Japonia si California sint mai multe cutremure. In Haiti nu au mai avut de mult timp cutremure de amploare si fusesera avertizati ca din cauza asta trebuie sa se astepte oricind la o catastrofa ca asta, datorita energiilor acumulate in timp. Probabil nepasarea autoritatilor si saracia populatiei a facut ca avertismentele sa fie ignorate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Steff, daca stai cu frica-n sin intr-o locuinta subreda, o sa si mori cu frica-n sin. Ce se putea face? Locuintele care "nu se mai tin pe picioare", trebuie sa fie demolate. Ai vazut poate la tv cum sint demolate cladirile vechi si se construiesc altele in locul lor. Tocmai de asta sint demolate. Nimic nu dureaza vesnic. Uite rezultatul. Au murit peste 150 de mii de oameni. Aia e. Pacat.