| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Hey daca fac scoala de soferi cat. B1 pot conduce ATV si scutere mai m ari de 125 cmc?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu categoria B1 poti conduce doar scutere mai mici de 50 cmc (mopede - categoria AM) si ATV-uri care se incadreaza la aceasta categorie.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;"
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mia multe lamuriri gasesti in raspunsurile primite la intrebarea precedenta, legata tot de masini care se pot sofa la varsta de 16 ani:

https://www.tpu.ro/......are-funda/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa conduci scutere mai mari de 50cc ai nevoie de A1 care nu este echivalata de B1

| anonimg a răspuns:

Da, dar numai autovehicule care sunt pe 4 roti. Sau cel putin 3 roti. Dar nu 2 roti.

| UnAltAnonimCelebru explică:

*mari