| Beats_JuNky_1995 a întrebat:

Hey, în decembrie 2021 am cumpărat un autoturism cu numere de înmatriculare pe alt județ iar pana în luna august nu l-am trecut pe numele meu, am mers cu contractul de vânzare cumpărare, m-a oprit politia și mi-a luat certificatul, am cumva o data limita sa pot sa îmi pun mașina la punct și care ar fi procedeul mai exact?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuia sa faci inmatricularea pe tine in maximum 90 de zile de la data contractului de vanzare-cumparare. Fiindca nu ai facut-o inmatricularea a fost suspendata si ai circulat ilegal pe drumurile publice.
Nu exista alt termen pentru inmatriculare, o poti face oricand dupa ce ai inregistrat cumpararea la compartimentul de impozite si taxe de la primaria de domiciliu, ai facut ITP si ai obtinut asigurarea RCA.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ba băiatule, iar scrii un răspuns mare și prost în care nu răspunzi la întrebare.

Nu mai da informații greșite daca nu știi nimic despre subiect.

In primul rand in Romania ai la dispoziție 90zile nu 30 că sa înscrii o mașină, apoi înmatricularea de face la Drpciv nicidecum la ORAR care apropo e RAR. Și nici nu exista certificat inamtroculare provizorie W.T.F...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ai nevoie de mașină și nu circuli cu ea nu ai nicio limită.

| NLS a răspuns:

Nu mai exista acum o data limita, odata ce s-au depasit cele 90 de zile.
Vezi ce a scris Ioandelasal

Inmatricularea se face la DRPCIV, nu la RAR.

| goguPatent a răspuns:

De cand se inmatriculeaza masinile la RAR?

| goguPatent a răspuns:

Votezi nefolositor, votezi, dar totuși de când se înmatriculează mașinile la RAR?