| Georgicuță a întrebat:

Am cumparat o masina in noiembrie de la un prieten.Am facut act de vanzare-cumparare (cred ca asta e, pentru ca se numese contract de instrainare-dobandire a unui mijloc de transport..deci cred ca asta e contractul de vanzare-cumparare) tocmai in decembrie pe la sfarsit, pe 28 cam asa. Faza e ca nu mi-a scris in contract dobandit la data de, dar are stampila si semnatura de la fisc si nici pe talon nu mi-a trecut instrainat.
Acum intrebarea mea este daca trebuie sa mi scot numere rosii pentru 3 zile? Eu vreau sa inmatriculez masina pe numele meu cand se scoate taxa, adica in februarie. Daca nu mi scot numere rosii, cand ma duc cu dosarul la drpciv nu o sa bata la ochi ca au trecut mai mult de 30 de zile?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi bine sa faci inmatricularea provizorie de pe acum sau sa inchei acum un alt contract.
Daca depasesti termenul de 30 de zile pentru inmatriculare, socotit de la data contractului, poti fi amendat si amenda este de la 6 la 8 puncte amenda, dupa 1 februarie 1 punct-amenda va fi 145 lei, deci amenda va fi de la 870 de lei la 1.160 lei sau 435 lei daca o platesti in 48 de ore.

| Georgicuță explică (pentru Ioandelasal):

Inmatricularea provizorie inseamna sa mi scot numere rosii, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Georgicuță):

Da, asa se numeste popular inmatricularea provizorie, se face pentru 30 de zile.

| Georgicuță explică (pentru Ioandelasal):

Si inca o intrebare! Eu cu el am fost la taxe si impozite, masina este pe numele meu acum, adica eu platesc impozit la ea.Dar am o nelamurire.De acolo mi-a dat un "Contract de instrainare-dobandire a unui mijloc de transport" dupa care am 2 sau 3 copii.Acest contract este un model mai nou sau o alta versiune a contractului de vanzare-cumparare, ca nu inteleg?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Georgicuță):

Este un contract de vanzare-cumparare, formular tipizat pentru masini, este in regula. Nu stiu cat este de nou, nu l-am folosit niciodata.