| ChaseProduction a întrebat:

Am varsta de 17 ani si pe 18 iunie 2018 voi implini varsta de 18 ani.M-am inscris la examenul auto la sala pe data de 21 iunie, dar am inteles ca trebuie sa dau scoala de soferi inainte si sa am acelasi buletin. Problema e ca buletinul imi expira pe data de 18 iunie iar sala e pe 21. Un coleg mi-a sugerat sa imi arunc buletinul si sa platesc taxa de 15 lei pentru a primi unul nou cu data de expirare de 10 ani. Am citit ca poti sa dai scoala cu 3 luni inainte de a implini 18 ani. Cine ma poate lamuri? As fi tare recunoscator.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Cartea de identitate o poti preschimba de pe acum, avand in vedere ca se poate preschimba cu maximum 180 de zile anterior datei de expirare a valabilitatii. si de la 18 ani valabilitatea este de 7 ani.
2.Scoala de conducere o poti incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei minime prevazute pentru categoria pe care o vrei, daca este vorba de categoria B atunci o poti incepe de la 17 ani si 9 luni.
3. Examinarea (probele teoretica si practica) pentru obtinerea permisului o poti sustine abia dupa implinirea varstei minime, in cazul tau 18 ani.
4.Scoala de conducere nu "se da" ci se urmeaza, faci ore de legislatie si de conducere.

| ChaseProduction explică (pentru Ioandelasal):

Unde imi pot schimba cartea de identitate?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ChaseProduction):

Si nu stii unde ai obtinut prima carte de identitate?
Se poate preschimba la SPCLEP de care apartii cu domiciliul.

7 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Cum te-ai înscris la examen fără să ai şcoala făcută!? E una din condiţii pentru a te putea înscrie şi îţi trebuie acte doveditoare.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu fetita, ai inteles taman gresit!
Scoala de soferi O POTI INCEPE cu maxim 3 luni inainte de a implinii varsta de 18 ani, iar examenuld e conducere auto, se da dupa implinirea varsteid e 18 ani.
Daca arunci buletinul, vei platii amenda si tot nu te ajuta cu nimic, pentru ca examenuld e conducere il poti da numai DUPA implinirea celor 18 ani.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Inainte sa te inscrii la examenul teoretic, inscrie-te la o scoala auto. Acolo faci orele teoretice dupa care ar trebui sa fii pregatit pentru examen. Sala o dai dupa ce faci 18 ani. Dar intai trebuie sa faci orele de la scoala. Deci nu trebuie "sa dai" scoala de soferi, ci sa faci orele de la ea.

| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Îți poți schimba buletinul chiar și acum, nu trebuie să expire. Poți face școala de șoferi cu trei luni înainte de a împlini 18 ani, dar nu poți susține examenele decât după ce ai împlinit 18. happy

| Gerard9965 a răspuns:

Nu pot sa cred ca suntem aman2 nascuti pe 18 iunie laughing