| Pitbull41 a întrebat:

am o problema. Azi m-am batut cu cineva. Sa va povestesc cum s-a intamplat :
Eu cu inca 2 prieteni am plecat la fotbal si pe drum ma uitam la cineva, eu am un fel mai asa incordat sa ma uit gen urat si el face catre mine 'Ce iti trebuie' eu nu l-am bagat in seama si am continuat sa merg dupa vreo 2 ore sau 3 in care am jucat fotbal vine la mine si ma ia de gat ca cica daca mai sunt smecher. In acel moment eu i-am dat doi pumni de autoaparare, nu l-am lovit tare incat sa il la fac KO. Mentinez era mai mic ca mine, eu sunt clasa a-9a el a 8-a, dupa care se tine dupa mine si sl un moment dat ma impinge in boscheti iar eu cand dau sa ma ridic mi-am luat un pumn in partea stranga direct in maxilar. Mentionez ca mi s-a rupt 2 dinti deoarece eu de la nervi strangeam din dinti si la impactul cu pumul lui s-au spart cei 2 dinti, dupa care eu din reflex am dat o dreapta si l-am facut KO si dupa care au intervenit prietenii mei si i-am mai dat 2, 3 pumni. Acum ma doare rau maxilarul si cred ca e rupt. Oare daca merg la spital si fac radiografie la maxilar si in radiografie arata ca am maxilarul rupt, pot depune plangere la politie si sa primesc despagubiri morale? Martori sunt amicii mei si cativa oameni de pe strada.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa mergi la un medic legal.
Dupa aceea poti depune plangere penala.
In orice caz doar un judecator, in urma unui proces, poate sa-ti acorde despagubiri materiale si morale.

| pufulescu a răspuns:

Fara sa intru in detalii pe care nu le cunosc eu zic ca ai sanse sa castigi la proces, avand si martori si o rana grava, deci poti depune o plangere.

| Pool77 a răspuns:

Da poti, dar trebuie facute plangere in 24 ore, iar dupa trebuie dovezi solide.

| MUFFIN0000 a răspuns:

Da,el a inceput nu tu.

| Fcp_Laura_1998 a răspuns:

Intai du-te si fa-ti o radiografie sa nu se agraveze. Poti depune o plangere si sa il dai in judecata. Am patit-o si eu. Cu tigani. Infine. Deci daca ai maxilarul rupt si alte rani esti intr-un fel nevinovat. Dar acel pustan era prea indraznet! Succes si ai grija de tine!