| alexfotbalpoli a întrebat:

Am fost acum 3-4 zile intr-un club si acolo era unu care cauta scandal se lua cu mai multa lume a venit si la mine si m-a intrebat daca am vreo problema, apoi am iesit afara sa iau o gura de aer si a iesit si el, a venit direct la mine l am vazut asa mai incordat si I am dat doua crosee, am primit si eu un pumn da el era pe picioarele lui si acum cica e la spital a fost operat pentru maxilar rupt si vrea sa se duca la politie cum procedez?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi bine sa-l cauti pe respectivul si sa te impaci cu el, inainte de a depune plangere penala sau chiar dupa aceea si sa-si retraga plangerea penala.

| cristi202 a răspuns:

Eu cred ca nu ne-ai zis totul. Nu imparti pumni, asa, din senin, doar pentru ca cineva e incordat si te intreaba de ai vreo problema. Iar daca chiar asa a fost, ai probleme serioase, fiindca pumnii sunt dati fara motiv.

| Adry05 a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci. Poate reusesti daca confirma cineva ca l-ai lovit pentru aparare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Incerci sa te impaci amiabil cu el daca nu probabil va depune plangere pentru vatamare corporala si in functie si de cate zile va sta in spital e posibil sa primesti si ceva zile de puscarie

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu știu ce răspuns i-ai dat, când el ți-a adresat întrebarea. Dar, momentele ulterioare au avut legătură cu atitudinea ta de atunci. Probabil, te-a enervat inflexiunea tonului său, dar trebuia să îți păstrezi calmul. Știai că te afli într-un club, unde omul, știi și tu, consumă băutură. Poate, chiar mai mult de atât. Nu trebuia să-l sfidezi.
E ciudat că, dintre toți tinerii aflați in club, el a ales să te urmeze, taman pe tine, când te pregăteai să iei o 'gură de aer'. Ieșirea ta din club, a fost înțeleasă ca o invitație, gen 'haide să terminăm afară!". Și exact asta ați făcut! Schimb de pumni...
Poate a fost puțin drogat/ băut, a căutat scandal, dar tu trebuia să fii pașnic. Trebuia să rămâi în club, printre prietenii tăi. Chiar dacă îți vei scoate certificat medico-legal, nu îți va folosi la nimic. Vor fi bani pierduți. Fiindcă și el are unul + zile de spitalizare.
Cel mai bun sfat l-ai primit de la Ioandelasal. Dacă știi că e la spital, caută-l și cere-i scuze. Îi spui că ai fost nervos etc
Există și posibilitatea ca, tot ce ai auzit, să fi fost doar informații false, cu scopul de a te intimida. Poate, nici nu a trecut pe la spital...
În cazul în care, îți va face plângere penală, va fi destul de complicat. Deși spui că ai martori, la rândul lui, va veni și el cu alți martori, chiar dacă aceștia vor fi martori falși. Te complici. Iar deciziile procurorilor sunt imprevizibile. Am auzit de cazuri, în care victimele au plătit mai scump decât agresorii lor.
PS. Acum văd... Și suntserios te-a sfătuit, la fel. happy

| anonimg a răspuns:

Daca ceea ce spui este adevarat, atunci si tu trebuie sa iti scoti certificat medico-legal.

| AndreiWeisz a răspuns:

Ba mi se pare cam exagerat sa-i dai doua doar pentru ca era el incordat, daca nu a venit sa te bata, trebuia sa-l lasi in pace. Asta e, acum n-ai ce sa mai faci, o sa-ti iei ceva amenda, asa mi-am luat si eu.

| TanteMarianne a răspuns:

Auzi,dar poate si-a rupt maxilarul când s-a luat la bătaie cu altcineva.

| Edisor27 a răspuns:

Din cate stiu, nu prea ai cum sa te aperi pentru ca tu i-ai dat bataie nu el, acum el va depune o plangere penala si restul sta la mana justitiei

| alexfotbalpoli explică (pentru Edisor27):

Am cativa martori care poate sa dovedeasca ca el ma provoca si a iesit din club cu initiativa de scandal, l am vazut ca strange pumnul si ca vrea sa mi dea da m-am ferit si am dat si eu si el.
imi scot si eu certificat medico legal, da lui o sa ii trebuiasca mai multe zile de spitalizare...

| Edisor27 a răspuns (pentru alexfotbalpoli):

Deci si el te-a lovit?

| danmorozan22 a răspuns (pentru alexfotbalpoli):

Alex nu te teme de nimic, totul va fi bine, pentru cei de la justiție asa ceva este un fleac, vei primi o amenda bunisoara si totul va fi bine, curaj frate... data vitoare fai SmackDown...

| alexfotbalpoli explică (pentru Edisor27):

Da dar eu I am atins primul

| Edisor27 a răspuns (pentru alexfotbalpoli):

Atunci nu prea e bine

| KNST a răspuns:

A fost "parte-n parte". Da-te prins, haiducule, sa-ti fie mai usor!