| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 17 ani si sunt clasa a 11 a. Astăzi intr-o pauză un coleg mai problematic (toți profesorii se plâng de el) s-a luat de un alt coleg mai lipsit de apărare. A început să îl lovească in umeri și in piept ca un animal. Au intervenit câțiva colegi printre care și eu. Am pus mana pe umarul lui și i-am zis să il lase in pace la care el mi-a raspuns cu,, ce p***a mea vrei si tu mă" foarte răstit. Am acționat din impuls și l-am lovit in maxilar, s-a impiedicat și s-a lovit cu capul de o banca, s-a ridicat și a sarit la bătaie la mine, iar colegii ne-au despărțit.Nimeni nu îl suportă. Maine urmează să merg cu părinții la liceu sa disutam problema cu diriginta. As vrea să știu la ce să mă aștept. Este act de autoapărare sau nu? Mi-a dat și de înțeles că ar vrea să se razbune (nu stiu ce cunoștințe are însă de el nu mi-e frică).

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca va fi retinuta legitima aparare, avand in vedere ca el doar te-a injurat, nu te-a lovit, mai repede se va retine scuza provocarii.

| Teo5561472 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Colegii spun că venise puțin spre mine. eu nu mai țin minte foarte bine

| Ioandelasal a răspuns (pentru Teo5561472):

Si aceasta se poate incadra la scuza provocarii, respectiv este vorba de constrangerea morala.

| Simpatic a răspuns:

Daca au fost martori in clasa care spun ca el a sarit la tine la bataie vei fi "incondeiat" mai usor.
Sper sa nu te incadreze gresit diriginta ca si fapta si/sau ca si pedeapsa, conteaza mult si cum vor pune problema parintii tai, deci ai grija ce le spui, detalieaza cu amanunte ce s-a intamplat si mai ales conteaza in astfel de cazuri ca ei sa nu aibe o abordare gresita cand vor vorbi cu diriginta.

Cred insa ca iti va scadea nota la purtare, insa daca e asa sa stai linistit ti-o poate reface tot diriginata cand se va vrea.

Ma bucur ca ai luat atitudine, insa sa stii ca in viata aceste lucruri costa, uneori costa MULT! Asta este si motivul pentru care la o bataie pe strada nimeni nu intervine, nici cand in fata lor cineva este batut cu bestialitate si pe nedrept! Lumea este lasa si nu vrea nici probleme!
Si eu sunt ca si tine, am intervenit pe strada de cateva ori, insa este periculos si poate avea repercursiuni grave!

Romanul merge pe proverbul "fuga este rusinoasa dar e sanatoasa" de asta avem cei mai tari in clanta 'fatalai' de pe net, dar nu fac nimic cand sunt intr-o situatie in care spiritul civic spune ca este normal sa intervii!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este act de autoaparea, dimpotriva, tu l-ai lovit si el doar v-a injurat.

| sierra1 a răspuns:

"Am acționat din impuls și l am lovit in maxilar...este act de autoapărare sau nu? "

nu ești cu nimic mai bun decât ăla despre care spui: "coleg mai problematic (toți profesorii se plâng de el)". Ești in aceeași oală!

| Teo5561472 a răspuns (pentru sierra1):

N am mai făcut asta niciodată...

| sierra1 a răspuns (pentru Teo5561472):

Toate au un inceput. Nu-ți faci tu singur dreptate

| SkandallKamataru a răspuns (pentru sierra1):

Ce trebuia sa faca? Sa il lase pe ala sa dea? La capacit pe baiatu ala, a fost capacit la randul lui. Persoanele de genul nu merita mila, foarte bine a făcut. Daca ție iti place sa taci si sa inghiti de la toți proștii e problema ta, nu toți se lasă călcați in picioare de neica nimeni.

| sierra1 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Dă-i si tu un cap in gură dacă atâta te duce

| SkandallKamataru a răspuns (pentru sierra1):

Dupa logica ta hărțuitorul nu trebuia sa pățească nimic, nu? In lumea ta pacifistă, e ok sa fii agresat, și apoi să ignori agresorul ca si cum nu s-ar fi întâmplat nimic, ce daca ala s-a luat de tine fara motiv, ti-a dat pumni si palme, n-qre nimic ca te-a lasat cu traume si nu mai poți adormi la noapte ca te gândești ca ai fost sac de box și n-ai facut nimic... Trecem peste așa e viața laughing laughing laughing
Daca asa o gândești imi pare rau pentru tine pentru ca ai mentalitate de victima, in realitate cum a pus cineva mana pe tine, cum il percutezi, asa funcționează lumea pentru ca e mai imoral nu faci nimic decat sa dai inapoi.

| sierra1 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Cum am spus mai sus: Nu-ți faci tu singur dreptate.
In rest fă tu cum vrea mușchiul tău

| SkandallKamataru a răspuns (pentru sierra1):

Atunci daca are chef sa dea, lasa-l sa dea in tine...sa iti dea capace, palme... nu mai incercati sa scoateti masculinitatea din barbati, e o reactie normala sa il capacesti inapoi, nu mai feminizati barbatii ca de-aia ajuung vai de ei si dupa va plangeti.

| Anonimul151 a răspuns:

Păi practic el ar trebui să fie vinovatul. Pentru că a instigat la ură și chiar la violență. Atât asupra acelui coleg, cât și la tine. Pentru că pe tine te a jignit, înjurat. Deci și asta e instigare la ură și aproape la violență. Pentru că se putea ajunge și la asta.

E normal că tu te ai apărat. Pentru că dacă nu o făceai el te putea lovi și chiar era violență din partea lui.

Din păcate, poți să te aștepți să pună vina pe tine, iar cel vinovat să scape și să continue cu un astfel de comportament inadecvat. Din păcate asta se întâmplă în școlile din Romania ( violente asupra elevilor din partea altor elevi, chiar și asupra profesorilor ), bullying etc. și chiar amenințări. Si nimeni nu face nimic în privința asta.

Tu practic nu ai făcut rău, ai vrut doar să îl ajuți pe acel coleg, iar cel violent a instigat la violență și la înjurături. Ceea ce nu e normal. Trebuie să îi spui problemele astea la diriginta fără să omiți nimic. Dacă si profesorii au probleme cu el atunci ar trebui să facă consiliu profesoral și să îi propună scăderea notei la purtare. Dacă aveți camera de supraveghere în clasă atunci e mai ok probabil pentru ca se poate verifica. Dacă merge audio - video.

Părerea mea cum spuneam... Este că nu tu l ai provocat. Ci el. Tu ai încercat să îl ajuți pe acel coleg, iar el a instigat la ură, și violență și la înjurături.