| dana1407 a întrebat:

Daca cineva doreste sa creeze un radio online, non-profit, cu scop educativ si doreste sa difuzeze muzica din strainatate (de exemplu muzica din Norvegia, China, Coreea, America-country si asa mai departe), are obligatia sa plateasca taxe spre vreo institutie?
Cu muzica din Romania e greu, taxele nu sunt exagerat de mari, dar moartea pasiunii sunt rapoartele la sfarsit de luna...
Va multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indiferent ca este profit sau non-profit trebuie sa ai dreptul de difuzare si pentru aceasta trebuie platita o taxa la ORDA sau alta organizatie care se ocupa cu colectarea taxelor pentru muzica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa platesti drepturi de autor pentru muzica difuzata