| Alexxx333 a întrebat:

Deci familia mea a avut de plata la raja 10 milioane lei vechi. Nu am avut de unde asa ca nu am platit. A venit acasa o instiintare cum ca am fost dati in judecata pentru ca nu am platit si ca sa ne luam avocat sau ne baga ei din oficiu. Nu ne-am luat niciun avocat ca nu am avut bani, ne-au bagat ei din oficiu.S-a dus tata acolo cand am fost chemati, dar nu era trecut pe lista. Asa ca a plecat. De atunci nu s-a mai dus... Acu 3 zile a sunat unu si mi-a zis ca daca nu platim cei 4 milioane( cheltuieli de judecata ) pana la sfarsitul saptamanii ne executa silit. Acum va intreb pe voi ce inseamna mai exact ce inseamna executare silita? Ne da afara din casa? Cum e posibil? Doar pentru 4 milioane? Si chiar poate sa faca asa ceva? Va rog frumos raspundeti-mi cei care stiti!
Multumesc!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aflu un lucru pe care nu l-am aflat/ auzit/vazut in peste 35 ani de profesie ca jurist: avocat din oficiu in cauze civile si care nu este cerut de parat.
Avocat din oficiu se numeste doar in cauze penale si daca este din oficiu nu trebuie platit de parte ci de stat.
Executarea silita poate fi facuta prin mai multe forme: poprire pe salariu, pe conturi in banci, pe sume de primit de la terte persoane, executare silita mobiliara (bunuri mobile ale debitorului - masina, aparate electrocasnice, etc) si abia la urma executare silita imobiliara. Pentru o suma asa mica nu se face executare silita a casei, decat daca ar fi ipotecata si numai in ultima instanta, daca nu s-a reusit nimic cu celelalte forme. Numai bine!

| zotescumarius a răspuns:

Conform codului de procedura civila, se va putea pune poprire pe 1/3 din venitul debitorului, indiferent cat este acesta.

Ar trebui sa afli ce este acel document semnat de tata, pentru ca presupun ca este un angajament de plata care a dus la suspendarea prescriptiei

| bitihacy a răspuns:

Da, poate sa va dea afara din casa si pentru mai putin de 4 mil. Sfatul meu ar fi sa platiti, pentru ca indiferent ce ati face, banca nu iese niciodata in pierdere.

| yoonny a răspuns:

Probabil parinti tai au pus garantie casa big grin

| emil11 a răspuns:

Asa va trebuie daca nu ati platit.Va da afara din casa daca se incepe excutarea silita, dar daca nu este pusa asigurarea pe locuinta va ia acel bun.

| Alexxx333 explică:

Pretenasilor v-am spus daca nu aveti nicio treaba nu raspundeti.
Bitihacy ce banca pretene? Raja = apa rece...
Yoonny ce garantie pe casa ma? Casa e primita de la primarie, pentru ca cei de la primarie ne-au daramat-o pe a noastra, si ne-a dat alta.
Numai vorbiti daca nu stiti.
Emil11 :"Asa va trebuie daca nu ati platit.". Tu esti om sau animal? Daca nu avem de unde sa platim ce vrei sa facem? cu 700 lei venit lunar tu vrei sa platesti si curentul si apa rece si incalzirea aperi calde si netu si intrerinerea si sa mamanci si sa te imbraci pentru 3 persoane?
Raspunsuri ca cel al lui Ioandelasal ma nevoie.
Ioandelasal a venit unu intr-o zi in legatura cu raja asta. La pus pe tata sa semneze ceva. Tata nu a citit desii i-am zis sa citeasca ce semneaza.
Acum inteleg din ce ai scris u ca, casa nu ne-o poate lua(ce bine). Sa inteleg ca ii opreste mamei din salariu suma respectiva nu? Dar ghici ce in contractu mamei de la munca are salariul de 2 mil pe luna cu 2h jucrate pe zi. II mai poate opri din bani?
Vreau raspuns din partea ta te rog frumos.

| bitihacy a răspuns (pentru Alexxx333):

Sorry, am crezut ca ai scris tu gresit...raja - rata.Imi cer sincer scuze.