| Anaa939839393 a întrebat:

Hi! Trebuie sa imi schimb buletinul. Eu am împlinit varsta de 18 ani acum jumatate de an. Fiind in luna Decembrie nascut, la 14 ani mi-am facut buletinul in luna Ianuarie si " am primit un an bonus" intr-un fel mie imi expira buletinul la 19 ani. Intrebarea mea este daca mai este nevoie de vreun parinte. Parintii mei sunt plecati din tara si avand 18 ani nu cred ca mai este vreo problema.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu este vorba de nici un bonus ci de faptul ca prima CI, facuta dupa 14 ani, are termen de valabilitate 4 ani, indiferent ca a fost facuta la 14 ani, 15 ani, etc, asa ca este valabila pana la data de valabilitate inscrisa.
2. Poti preschimba CI actuala singur doar daca esti proprietarul domiciliului sau te primeste cineva in spatiu, cu aceasta persoana trebuie sa mergi la organul de emitere a CI de care apartine domiciliul acesteia.
3. Daca vrei sa-ti fie stabilit domiciliul la domiciliul parintilor va trebui sa mergi cu unul dintre acestia, care sa fie proprietar si sa semneze de luarea in spatiu.
Mai exista o posibilitate: parintele proprietar iti trimite o declaratie autentificata de o reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla si declara ca te primeste in spatiu, aceasta tine loc de semnatura.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cineva trebuie sa te ia în spațiu daca nu ai vreo proprietatea pe numele tau. Și acel cineva trebuie sa te însoțească sa dea cu semnătura

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fiind in luna Decembrie născut nu înnăscut ce limba vorbesti turca?

| Yuoia a răspuns:

Nu ai primit nici un bonus. CI trebuie schimbata la 18 ani. Ia uita-te la termenul de expirare! Oricum, ai nevoie de un parinte.