| Stan_Andrei_1996_838l a întrebat:

Daca am împlinit vârsta de 18 ani dar buletinul meu de 14 ani expira in 2019 din cauză că mi-au eliberat buletinul in 2015 prin ianuarie, sunt obligat oricum sa-l schimb sau pot sta cu cel de 14 ani până expira?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea de identitate trebuie preschimbata doar la data expirarii, respectiv sa depui actele cu cel putin 15 zile inainte de data expirarii, pana atunci este perfect valabila. Se poate preschimba cu maximum 180 de zile inainte de expirare.
Si nu exista CI de 14 ani, 18 ani, etc.

1 răspuns:
| ibaal a răspuns:

Nu esti obligat!
Daca erai obligat, iti puneau pana in 2018.
Deci, atat timp cat e valid...nu-i nimic!