| Fatamuntilor a întrebat:

Https://observatornews.ro/......66880.html
Un elev din Mures a avut oo iesire violenta in timpul unei ore de curs.Profesorii neputand sa potoleasca au chemat politia.Acestia l-au incatusat pe tanar, l-au dus la politie.Parinti au primit amenda.Copilul s-a intors la scoala si a batu-o pe profesoara. In prezent tanarul tanarul este retinut pentru 24 de ore!
Oare l-a pololit? Sau asfel de specimene pot fi viitorii infractori?

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Da si nu. Poate peste 20 de ani este cel mai de treaba baiat, mai sunt cazuri.
Sistemul nostru de invatamant este depasit. Nu exista copii rai sau gresiti, doar dascăli care nu si au locul in scoala si parinti in eroare.
Cum sa fii profesor si sa te bata un elev. Sa fim seriosi. Daca copilul este bolnav, trebuie
sa l tratezi cu compasiune si calm pana se stabilește situatia si daca are personalitate, foarte bine, gasim o cale de comunicare pentru binele copilului.
Nu esti in competitie cu un copil si chemi politia, ca l ai dereglat de tot.
Copiii au si ei un Eu interior, trebuie sa intelegem Sa le oferim respect exact ca si cand ar fi egalul nostru si sa vezi ce surprize plăcute avem.
Dar, ce pretenții sa ai la profesori care iau nota 5. Cred ca sunt fascinați de activitatea lor si chiar iubesc copiii si Universul lor fragil.
Nu vreau sa generalizez, sunt si oameni misto si de treaba profesori, care inteleg ca in fata lor se afla un suflet, dar foarte putini.
Suntem in colaps ca si sistem de educatie cu personal fara vocatie.
Pai un profesor daca nu este in stare sa colaboreze cu un elev, indiferent de personalitatea acestuia, pa, l as da afara.
Cum sa te descurci cu, copiii asa zis dificili. Cu mult simt al umorului. Si cu multa dragoste pentru copii, caci ei simt.
Cand un copil este bezmetic, mai bine incearca sa vezi ce se ascunde in spatele acelei revolte si poate schimbi o viata.

| Fatamuntilor explică (pentru ioana748):

Sper ca ai deschis si linkul, eu am descris pe scurt situatia.
profesoara a incercat in mai multe randuri sa il potolesca, el parca facea inadins. Colegii lui se amuzau, el fiind incurajat de aasta!
Vina este si a parintilor!
Nu cred ca era bolnav.

| ioana748 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Buna,
Am deschis linkul.
Posibil sa aiba ceva probleme de ordin psihic. Parintii ar fi trebuit sa roage politia sa i ajute pentru o internare fortata.
Probabil ca se va ajunge la un spital de psihiatrie Intr un final.
De asemenea profesorii trebuie sa inteleaga ca in fata unui tanar care se afla Intr o criza de personalitate si tot ce isi doreste este atentia celor din jur chiar trebuie sa ai tact
In America un profesor a format o clasă cu tineri de genul acesta.
A fost o provocare foarte grea, insa in spatele acestor rabufniri se ascundeau adevarate tragedii ale acestor copii. In special abuzuri oribile.
A reusit din aproape repetenți sa i aduca la nivelul celor mai buni din scoala.
A fost un proiect care a salvat vieti.
Dar pe cine sa intereseze despre vreun suflet de copil.
Clar problemele lui sunt mai de mult si doar el le stie.
Exista metoda chiar si pentru astfel de manifestări.
Si daca ceilalti colegi il incurajau inseamna ca toti erau total plictisiti de clasica profesoara trista.
Profii trebuie sa se adapteze si sa invete despre sufletul unui tanar si cam cu ce rezonează ei.
Sa studieze putin despre sistemul de invatamant din Suedia, Elveția. Nu ma duc pe alte continente ca deja cer prea mult.
Imi pare rau pentru copil...alt suflet pierdut din cauza unui sistem depasit.
Despre parinti, ma abtin....nu toti cei ce nasc copii au si notiuni de creștere a acestora.
Se intampla in virtutea inertiei.
Nu de mult eram in tramvai, se urca un grup de tineri de liceu, galagiosi, simpatici foc dealtfel.
M am uitat la ei cu empatie, le am zâmbit respectuos si instant si au schimbat atitudine, pozitie, ton al vocii. Chiar si subiectul discuției devenise elevat, vorbeau despre o carte.
M am bucurat, caci eram obosita si ei erau chiar supergalagiosi.
Insa trebuie sa simta ca nu te crezi superior doar pentru ca ai cativa ani in plus.
Ca ii tratezi cu același respect cu care doresti sa te trateze.
Este chiar foarte simplu.
Sa ne respectam copiii daca dorim sa ne respecte.
Intai le aratam cum se face...caci nu au de unde stii decat de la noi.
Ei reproduc doar ce i invatam, nimic mai mult.

| FreddieM a răspuns (pentru ioana748):

Foarte frumos răspuns. Se vede ca ești o persoana speciala, cu o mentalitate deschisa, echilibrata și rațională. Felicitari.
Cheers

| ioana748 a răspuns (pentru FreddieM):

Multumesc ❤️

| Standt a răspuns (pentru ioana748):

"Parintii ar fi trebuit sa roage politia..."
"Intai le aratam cum se face...caci nu au de unde stii decat de la noi."
Pai mama s-a intors ca sa reproseze dirigintei amenda primita. I-a aratat copilului cum se face.

| ioana748 a răspuns (pentru Standt):

Am inteles asta, nu toti parintii stiu sa si educe copiii.
De aceea este un sistem obligatoriu de educatie.
Sa nu aruncam cu piatra cu tot dinadinsul.
In tarile unde sistemul se preocupa de copii, acestia sunt ajutati de catre stat daca parintii sunt depasiti de condiția lor de parinte.
Doar ca vorbim de generatii multe in urma care au inteles ca in loc sa judece trebuie sa faca ceva. Si de asta sunt inaintea noastra cu mult. Nu filmează in timp ce se intampla un necaz ci intervin.
Noi suntem o societate si ar trebui sa nu ne preocupe doar copilul nostru ci toti copiii, caci ce sa vezi al meu se loveste de ei sau exista aceasta probabilitate.
Pledez pentru copii cu sau fara parinti. lntreaga societate ar trebui a fie preocupața de viitorul lor.
Am inteles ce spuneți dumneavoastră si mi pare rau ca inca un tanar se rataceste din cauza parintilor si a societății.
Va mulțumesc pentru intervenție.
Cu stima,

| Standt a răspuns (pentru ioana748):

In tarile unde sistemul se preocupa de copii, parintii nu sunt impotriva sistemului. La noi, sunt. Majoritatea, Pentru ca au inteles gresit libertatea primita.
Cum spui, la noi filmeaza si se distreaza ca la circ in loc sa intervina. Cei 7 (6) ani de acasa, lipsesc si parintilor.

| ioana748 a răspuns (pentru Standt):

Da, parintii sunt cauze pierdute, cu toata parerea de rau.
Insa ar trebui modificat ceva in acest sistem si facut in asa fel incat copiii sa aiba o sansa indiferent daca au avut sau nu norocul unor parinti benefici.
Este un cerc vicios din pacate.

| Effy35 a răspuns (pentru ioana748):

Ești o persoană bună. Mă bucur că mai există oameni cu o astfel de mentalitate.

| ioana748 a răspuns (pentru Effy35):

Mulțumesc, si dumneavoastră cu siguranță sunteți la fel.❤️

24 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu cred ca poate potoli cineva manifestarile de genul, unii dintre pustii si adolescentii de astazi sunt viitorii infractori!
mi-a ramas in minte vorba "comisarului Modovan" >> "Copii-copii, dar ți-am spus că m-au amenințat cu revolverul "

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil copilul ala are o boala mentala serioasa, ori consuma droguri, cu siguranta fiind un comportament total anormal.
Cum legea nu permite profesorilor sa loveasca copii, parintii au obligatia si responsabilitatea totala sa-si educe copii si sa-i supravegheze in totalitate, deci raspunderea este in totalitate a parintilor, pana la majorat.

Acel copil va ajunge probabil un infractor sau un drogat, murind destul de devreme, fiindca la acest temperament coleric ori il bat si-l nenorocesc interlopii, ori il omoara drogurile.
In rice caz, acum, daca profesoara il actioneaza in judecata intra in puscaria juvenila unde epoate sta pana la 18 ani dipa care este mutat in cea pentru adulti.

Un asemenea caz nu trebuie iertat, fiindca isteria a fost repetata si de data asta s-a soldat cu victime, asadar nu a invatat nimic prin prima pedeapsa, dimpotriva s-a intors si a facut mai mult rau, iar de data asta nu va avea circumstante atenuante si nici clementa din partea judecatorului, pentru ca comportamnetul lui a fost unul animalic.

| Fatamuntilor explică (pentru Violleta2022):

A foost testat pentru droguri, rezultatul fiind negativ
poate a vrut sa se dea mare in fata colegilor
Amenda a platit-o parntii.Insa in loc sa-i dau drumul, as impune si un control de specilitate cu internare macar o saptamna. Oricum vina e parintilor.

| Violleta2022 a răspuns:

Am gasit si video-ul cu pricina, copilul se pare ca nu este normal la cap, avand probleme serioase de comportament, odata ce terorizeaza toata scoala. In plus nu are frica de nimeni si nimic, plind de tatuaje, cu aere de golan, injura profesorii, fumeaza in clasa de fata cu diriginta, ii face semne obscene si vorbeste urat la 15 anisori, copil inca de scoala generala, ca-i clasa a VIII-a.

https://Facebook. watch/qM_FvT5ZNt/

| Fatamuntilor explică (pentru Violleta2022):

Am pus si eu link-ul.Al tau nu se deschide.
e un colegiu, unde nu se intra oricum.
Acum s-a anuntat la radio ca e cercerat in starea de libertate pentru loviri si alte violente si tulburarea linistii publice,

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. 2. Pot.

| Lukasssz a răspuns:

Ce bine ar fi fost sa-l fi avut pe asta coleg cand eram eu inca in liceu. Aveam o profa care datea teroare la tot liceul.Sunt tare curious ce iar fi facut individu' asta, dar un lucru e clar, nu mi-ar fi parut rau

| siriusblack98 a răspuns:

"Oare l-a pololit?" evident ca nu. Pedepsele sunt mult prea blande. Profesorii ca profesorii dar ai idee cat bullying isi iau colegii lui de la el si de la alte specimene ca el? Foarte multi copii abandoneaza scoala chiar din cauza ca sunt agresati fizic si verbal in scoli de catre colegi iar cadrele didactice se fac ca nu vad pana nu sunt si ei agresati.

| Fatamuntilor explică (pentru siriusblack98):

Generatiile astea s-au schimbat grav fata cei generatia mea! Noi nici nu gandeam la asa ceva! exista respect din partea el evului.
Si in cazul prezentat mai sus, si cel de bullyng inceputul e undeva in familie.

| Lupică27 a răspuns:

Lipsa conexiunii dintre parinti si copil+ lipsa unei educatii autoritare.

| Fatamuntilor explică (pentru Lupică27):

Cam asa zicem si eu si ma gandeam cum sa o spun.
Nu zice nimic de tata, poate lipseste o figura paterna in familie.V
Varsta aia e naibii de periculoasa!

| Lupică27 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Am observat o chestie la parintii moderni isi rasfata pruncii exagerat de mult, ii duce cu masina ii ia cu masina, le cumpara numai chestii scumpe, masina la 18 ani si nu orice masina, una scumpa sa aiba odrasla, toate poftele, ii lauda non-stop cum ca ei au copiii mai ceva ca Einstein, nu le impune nimic, nu ii cearta, nu se conecteaza cu ei in nici un fel.
Cand parintii vin de la servici nu se joaca cu odrasla ci le arunca un telefon in brate sa scape de ei. Cand ii plimba afara cu caruciorul nici macar nu se uita la copil, parintele e cu ochii lipiti de telefon, nu le impun limite, bani de buzunar cu sutele de lei pe fiecare zi(cum sa nu se duca sa isi ia droguri cand el are mai mult in portofel decat un salariat), nu ii lasa sa mearga pe jos nu cumva sa faca artroza.
De aici putem trage concluziile de unde comportamentul, au impresia ca totul li se cuvine si ca sunt stapanii lumii.

| Standt a răspuns:

A lovit-o cu piciorul în burtă şi cu pumnul cu inele în cap?
Am vazut la stiri ca mama s-a intors (cu odorul) ca sa reprosesze dirigintei amenda primita. Pai atunci, ce exemplu are copilul? Ma indoiesc ca s-a linistit. Da, astia sunt viitorii infractori.

Elev de clasa a 8-a, colegiu... am mai citit si aflu: colegiul de elita, Alexandru Papiu Ilarian. Ca acolo au si clase primare unde se intra pe baza de concurs. Cum a intrat haimanaua asta in acel colegiu si cum nu s-a integrat atatia ani? Ce au facut cadrele didactice si inspectoratul?

| barbieeemo a răspuns:

Prin mexic umbla aia cu pistolu si voi va vaitati ca o indraznit un baiat sa ridice mana la o bãtrânã? vai mortii voistri.
da tot n-am inteles, aia o sunat la politie din cauza ca ala fuma in clasa? cum drecu sa suni la politie ca-ti fumeaza copilu in clasa? pe ala il mai intelegi ca are 15 ani si nu-l duce capu. da de la o persoana adulta mai ai asteptari.