| Bogdanyoooo a întrebat:

o diriginta este obligata sa motiveze absentele atata timp cat elevul aduce adeverinta?

9 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

Evident. Dar trebuie vizata mai intai.

| raresandrey a răspuns:

Daca aduci adeverinta ca tu ai fost bolnav, si ea te-a vazut pe la terase cu altii, slabe sanse, doar sa o corupi cu vreo atentie ceva.

| rememberme24 a răspuns:

In mod normal,da. Daca ai adeverinta cu parafa medicului si datele cand ai lipsit trecute trebuie sa ti se motiveze absentele, caci ai avut un motiv medical.Dar, cum spune rares, daca ai chiulit si te-ai dus pe la cafenele si diniginta te-a vazut, nu cred ca o sa-ti motiveze chiulul...

| Bogdanyoooo explică (pentru rememberme24):

Pai faza sta in felul urmator, eu mi-am luat adeverinta pe toata saptamana altfel, iar un coleg m-a vazut cand plecam spre Craiova cu autobuzul si ea a aflat imediat, ea mi-a zis ca nu imi motiveaza nici o absenta, dar ea de obicei ne zice asa ca sa ne sperie.

| rememberme24 a răspuns (pentru Bogdanyoooo):

Roag-o si tu frumos sa iti motiveze absentele. Spune-i motivul adevarat pentru care a trebuit sa pleci la Craiova.O sa aprecieze sinceritatea si o sa te motiveze.Si diriginta mea mai spune asa cand e suparata pe cineva, dar nu face asa, il iarta

| Al3xAndraa97 a răspuns:

Normal.dar elevul trebuie sa aduca adeverinta in mai putin de 7 zile de cand a lipsit, daca trec 7 zile nu are voie sa mai motiveze!

| Reps a răspuns:

Da, atata timp cat adeverinta este si vizata la cabinet si are datele scrise cand ai lipsit.

| laki1230 a răspuns:

Da este obligata prin lege

| Tofan_Edy_1995 a răspuns:

Da,,,,,,,,este obligata, dar trebuie sa fie vizata de doctor si sa scrie pe ea de ce ai lipsit