| anonim_4396 a întrebat:

Imi explica si mie cineva acesta propozitie din regulamentul UTCN
"Nu intră în procedura de redistribuire locurile ocupate :
Nu intră în procedura de redistribuire locurile ocupate de:
- studenţii care în anul universitar precedent au obţinut bursă socială, sau sunt
cazuri sociale definite în conformitate cu reglementările în vigoare, în măsura în
care studenţii în cauză au îndeplinit condiţiile minimale stabilite prin
Regulamentul ECTS pentru a trece în anul următor de studii;
Cazurile sociale sunt:
 studenţii orfani, cei proveniţi din casele de copii sau plasament familial;
 studenţii proveniţi din familii monoparentale, care realizează un venit mai
mic decât venitul minim pe economie/membru de familie;
 studenţii proveniţi din familii care au mai mulţi membri – elevi şi/sau
studenţi – în întreţinere şi care realizează un venit mai mic decât venitul
minim pe economie/membru de familie."?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Regulamentul pe care l-ai citit se refera la criteriile de ierarhizare anuala a studentilor care vor ocupa locurile bugetate (fara taxa de scolarizare) in functie de performantele lor in procesul didactic(integralisti si in ordinea descrescatoare a numarului de credite obtinute in anul precedent). In procedura de redistribuire NU INTRA studentii care in anul precedent au obtinut o bursa sociala si nici cazurile sociale enumerate(orfanii, studentii proveniti din familii monoparentale cu venit mic etc. ).

p.s. "redistribuire" inseamna fie trecerea de la taxa la buget, fie de la buget la taxa.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles intrebarea, nu intelegi explicatiile de mai sus?
Sunt scrise in romaneste si sunt foarte clare!
Roaga pe cineva din familie sa-ti traduca, daca nu stii romaneste!

| Zaygon a răspuns:

Da linkul direct si pagina din pdf ca nu se intelege nimic. Am citit si eu regulamentul UTCN anul trecut ca doar sunt student acolo, dar nu inteleg la ce te referi.