| hans1 a întrebat:

Imi poate spune cineva daca pot obtine permis de arma neletala daca am fost condamnat la inchisoare cu suspendare?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru arme neletale nu se cere permis, doar autorizare (cele din anexa C la lege) sau notificare prealabila (cele din anexa D), conform L.295/2004, republicata in 2011, citez:
"ART. 57
Procurarea şi înstrãinarea armelor neletale
(1) Cetãţenii români şi rezidenţii statelor membre cu domiciliul, reşedinţa sau, dupã caz, locul de rezidenţã în România, precum şi strãinii cu şedere legalã în România, care au împlinit vârsta de 18 ani, pot sã procure arme neletale din categoriile C şi D din anexã, precum şi muniţia aferentã de la orice armurier şi, dupã caz, intermediar care comercializeazã astfel de arme:
a) dupã obţinerea autorizaţiei de procurare potrivit alin. (4), pentru armele prevãzute în categoria C din anexã;
b) dupã notificarea prealabilã a organelor prevãzute la art. 11 alin. (1), pentru armele prevãzute în categoria D din anexã.
(2) Persoanele fizice prevãzute la alin. (1) pot procura, în scopul deţinerii, respectiv al portului şi folosirii, cel mult douã arme neletale de autoapãrare şi un numãr nelimitat de arme de tir sportiv din categoria celor prevãzute în categoria C din anexã.
(3) Armele neletale prevãzute în categoria C pct. 22 din anexã pot fi procurate, în scopul deţinerii, respectiv al portului şi folosirii, numai de cãtre sportivii şi antrenorii de tir.
(4) Autorizaţia de procurare a armelor neletale prevãzute în categoria C din anexã se acordã persoanelor prevãzute la alin. (1), dacã îndeplinesc, cumulativ, urmãtoarele condiţii:
a) nu au fost condamnate, prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã, la pedeapsa detenţiunii pe viaţã sau la pedeapsa închisorii mai mare de un an, cu excepţia cazurilor în care a intervenit amnistia ori reabilitarea;
b) nu sunt învinuite sau inculpate în cauze penale pentru fapte sãvârşite cu intenţie, potrivit legislaţiei în vigoare;
c) sunt apte din punct de vedere psihologic şi medical;
d) nu prezintã pericol pentru ordinea publicã, siguranţa naţionalã, viaţa şi integritatea corporalã a persoanelor, conform datelor şi informaţiilor existente la organele competente;
e) nu le-a fost anulat în ultimii 2 ani dreptul de procurare, deţinere sau, dupã caz, de port şi folosire a armelor letale ori neletale supuse autorizãrii, cu excepţia situaţiilor în care mãsura anulãrii s-a dispus ca urmare a pierderii calitãţii prevãzute la art. 13 alin. (2)-(5);
f) nu au pierdut sau nu le-au fost sustrase în ultimii 5 ani arme letale şi neletale supuse autorizãrii, din motive imputabile lor, procurate în condiţiile prezentei legi."
Pentru cele din categoria E se cere doar varsta de 18 ani.
Daca condamnarea a fost mai mare de 1 an nu se poate obtine autorizatia.

| oprescudorin11 a răspuns:

Cine te pune sa ai permis?
Azi poti (daca ai bani) sa-ti iei si un tanc sau o racheta intercontinentala!
Dar ma intreb la ce ti-ar folosi o arma neletala? Ori te apuci de o treaba, ori te lasi balta!
(ei, glumesc!)