| mephisto986 a întrebat:

Buna ziua.Am o întrebare. Când pot da de permis daca sunt condamnat la închisoare cu suspendare pentru 2 ani? Precizez ca am avut permisul dar am avut un accident și de acolo s-o ajuns la suspendare.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui exact dar cred ca permisul de conducere ti-a fost anulat, altfel nu ar trebui sa sustii un examen pentru obtinerea unui nou permis.
In cazul tau poti sustine examenul dupa trecerea unei perioade de 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.116. (1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ramanerii definitive a unei hotarari judecatoresti de condamnare pentru una dintre faptele prevazute la art. 114 alin. (1) si la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa caz, daca a intervenit una dintre situatiile urmatoare:
b) a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei ori suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere;
d) interzicerea dreptului de a exercita profesia sau ocupatia de conducator de autovehicule, prevazuta la art. 64 lit. c) din Codul penal, a expirat sau a fost revocata.
(3) Pentru prezentarea la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere, persoana aflata in una dintre situatiile prevazute la alin. (1) si (2) trebuie sa faca dovada ca:
a) este apta din punct de vedere medical;
b) nu a fost condamnata prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva pentru una dintre infractiunile prevazute la art. 24 alin. (6), cu exceptia cazurilor in care a intervenit una dintre situatiile prevazute la alin. (1)."

| Marian899 a răspuns:

A trecut 1 an? Ai putut să dai din nou? Întreb pentru ca în aceasta situație sunt și eu.