| Raluuu a întrebat:

Imi pot pune o proprietate pe nume, tinand cont ca am 16 ani?
funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dar ai nevoie de un reprezentant legal pana implinesti varsta legala de 18 ani, altfel spus nu poti instraina proprietatea fara acordul persoanei desemnate legal sa te reprezinte.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce intelegi prin "imi pot pune o proprietate pe nume"? Daca prin asta intelegi ca poti obtine dreptul de proprietate asupra unui imobil(teren si constructie) prin cumparare ori donatie raspunsul este afirmativ, doar ca un parinte trebuie sa ceara numirea unui curator pentru operatiunea respectiva, care trebuie sa semneze contractul de vanzare-cumparare ori donatie(daca imobilul este de la parinti). Daca este de la altcineva atunci trebuie sa semneze un parinte. Numai bine!

| Dani1509 a răspuns:

Cu parere de rau inca nu. Poti doar sa ai un testament, in care e precizat ca la virsta de 18 ani o sa-ti fie inminata o anumita avere.