| SuntUnAnonim15 a întrebat:

Împuternicirea/procura făcută la notar e înscrisă intr-o data de baze?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Unele procuri sunt inscrise intr-un registru electronic la uniunea notarilor (de ex. cele pentru vanzare-cumparare), altele sunt inscrise numai in registrul general al notarului public.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu neaparat in baza de date, dar exista in arhiva notarului. La eventuale dubii, un organ poate confrunta si telefonic un act, daca intr-adevar a fost emis de notarul pretins, in cteva minute.