| SuntUnAnonim15 a întrebat:

O împuternicire făcută in Franța la notar si tradusa in Romana o sa fie valabilă si in România? O sa pot iesi cu minorul din tara cu împuternicirea respectiva?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu procura (imputernicire) trebuie sa fie ci o declaratie notariala autentica data de ambii parinti sau numai de catre un parinte daca minorul calatoreste in strainatate cu celalalt parinte.
Declaratia o sa fie valabila daca o sa contina tot ce este necesar, conform prevederilor L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare.

| SuntUnAnonim15 explică (pentru Ioandelasal):

Nu cred ca ai înțeles întrebarea

| Ioandelasal a răspuns (pentru SuntUnAnonim15):

Ti-am raspuns la intrebarea pusa, n-am de unde sti la ce te-ai gandit tu.
Explica corect si concret situatia si o sa-ti raspund la fel.